A költségvetési törvényjavaslat nyilvános, bárki számára hozzáférhető a mintegy 1200 oldalas dokumentum, amely egy-két oldalban összefoglalva is bemutatja a mintegy 17 ezer milliárdnyi közpénz felhasználását - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
Banai Péter Benő a költségvetés átláthatóságát vizsgáló civil szervezet nemzetközi felmérésére, az úgynevezett "Open Budget Survey 2015" jelentésére reagált, mely szerint a nyilvánosságot jobban be kellene vonni a büdzsébe és erősíteni a parlament ellenőrző szerepét. Az államtitkár elmondta: olyan civil szervezetről van szó, amelyik nem az unió összes tagállamát tekintette át, csak annak közel felét. Így az a megállapítás, hogy az uniós országok közül Magyarországon a legrosszabb a költségvetési átláthatósági helyzet, félrevezető - mondta. A két évvel ezelőtti adatokból készített vizsgálat alapján az intézet 102 országból a 60. helyre sorolta hazánkat, most pedig a 45. helyre, meglehetősen szubjektív tényezők alapján - közölte.
Kitért arra is, hogy a felméréshez adatot szolgáltató magyarországi szervezet, a Költségvetési Felelősség Intézet egy budapesti gazdasági társaság, amelyik sajátos nézőpontból vizsgálta a költségvetési folyamatokat, ahogy a nemzetközi szervezet is.
Banai Péter Benő szerint az is sokatmondó, hogy nem kötelező adatszolgáltatásról volt szó és nem hivatalos állami szervek vesznek részt benne.
Kifejtette, a szervezet véleményének cáfolatát nyilvános dokumentumokban meg lehet találni. Arra a kritikára, hogy nincs féléves jelentés, kiemelte: a központi költségvetés bevételeiről és kiadásairól nem félévente, hanem havonta nyújtanak tájékoztatást a tárca honlapján, az adott hónap eseményeiről és az elmúlt időszak folyamatairól egyaránt beszámolnak.
Reagált arra is, hogy a szervezet a polgárok bevonását javasolja a költségvetés összeállításába. Ez egy polgári demokráciában azt jelenti, hogy az Országgyűlés, a polgárok által megválasztott legfőbb szervezet dönt a költségvetésről, ami így van az EU összes országában és természetesen Magyarországon is - folytatta az államtitkár, hozzátéve: vannak olyan, a kormánytól független hivatalos szervek, amelyek megnézik a költségvetést: az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács. Magyarországon mindkét szervezet működik és nyilvános véleményt alkot a költségvetési javaslatról - hangsúlyozta Banai Péter Benő.
(MTI,NGM)