A kormány felelősségteljes költségvetési gazdálkodásának eredményeként az államháztartást változatlanul a kiszámíthatóság és a stabilitás jellemzi. A központi alrendszer az első tíz hónapot 575,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, amely az éves előirányzat 57,6 százalékát jelenti. A reálgazdasági folyamatok mellett ez is előrevetíti, hogy az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható, elérhető.

Ma már több mint 4,5 millió embernek van munkája Magyarországon, ezzel párhuzamosan pedig dinamikusan, 10 százalék felett emelkednek a keresetek. Az adókedvezmények és adócsökkentések egyre több pénzt hagynak a magyar családok pénztárcájában, ami megmutatkozik a lakossági fogyasztás emelkedésében is. A kormány gazdaságfehérítő lépései szintén hónapról-hónapra bizonyítják eredményességüket. Mindezek nyomán 2019 első tíz hónapjában a főbb adónemeket tekintve általános forgalmi adóból az éves előirányzat 88,4 százaléka, személyi jövedelemadóból 83,9 százaléka, szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 81,4 százaléka, míg a jövedéki adóból annak 84,9 százaléka teljesült.

A kormány család- és gazdaságpolitikai intézkedéseihez szükséges forrásokat az államháztartás stabilitásának megőrzésével tudja biztosítani a költségvetés. 2019. október végéig összesen 933,0 milliárd forint uniós bevételt könyvelhetett el a nemzeti büdzsé, miközben már 1239,5 milliárd forintot értek el a kedvezményezetteknek járó támogatások. Ezzel egy időben jelentős hazai forrás szolgál többek között a közút- és vasúthálózat megújítására, a Modern Városok Program és Modern Falu Program fejlesztéseire, valamint a nagyvállalatok hatékonyabb termelését és munkahelyteremtését célzó beruházásokra. Júliustól igényelhető a Családvédelmi Akcióterv első négy eleme, valamint már hatályos a Gazdaságvédelmi Akcióterv számos intézkedése is. A gazdaság jó teljesítménye pedig lehetővé teszi, hogy a kormány idén novemberben ismét nyugdíjprémiumot fizethessen.

Miután októberben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 271,8 milliárd forint volt, az év első tíz hónapjában a központi költségvetés hiánya 534,3 milliárd forintot tett ki, az elkülönített állami pénzalapok 80,8 milliárd forintos többletet értek el, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 121,9 milliárd forintos deficittel zártak.

(Pénzügyminisztérium)