Az előzetes várakozásoknál is alacsonyabb, 75,5 százalék volt az államadósság 2015 végén a Magyar Nemzeti Bank előzetes adatai szerint.

A végleges folyóáras GDP-adatokat a Központi Statisztikai Hivatal 2016 márciusában közli, ezt követően a pontos adósságadatot április elsején, az EDP-jelentés keretében nyújtja be a KSH az Eurostatnak.

Magyarország Kormánya elkötelezett az államadósság folyamatos csökkentése mellett. 2002 és 2010 között a GDP 55 százalékáról 80,6 százalékra nőtt az állam adóssága. A 2010-es kormányváltás utáni gazdaságpolitikai fordulatnak köszönhetően az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 75,5 százalékára csökkent 2015 végére.

Az adósságcsökkentés érdekében a kormány a költségvetés hiányát 2011 óta 3 százalék alatt tartja, a stabilitásorientált pénzügypolitika következtében pedig sikerült csökkenteni az adósság finanszírozási költségeit. Az erős gazdasági növekedés szintén támogatta az adósságcél elérését.

A külső sérülékenység szempontjából az adósságszerkezet is pozitív irányban változott. 50 százalék alá csökkent a külföldi befektetők súlya az adósság finanszírozásában, a tartozásunk kétharmada pedig már forintban áll fenn. A lakosság az állampapírok 13 százalékát birtokolja.

A meghozott reformok működnek: az államadósság csökkenő pályán, a gazdaság 2013 óta bővül, az államháztartás hiánya a GDP 2 százaléka körül alakulhatott 2015-ben. A lakossági devizahiteleket kivezettük, így jelentősen csökkent az ország pénzügyi sérülékenysége.

Magyarország erős egyensúlyi és reálgazdasági helyzetbe került, amelyet nemzetközi intézmények és piaci elemzők is elismernek, így az év folyamán indokolt a magyar hitelminősítés kedvező felülvizsgálata.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)