A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a 2017-re vonatkozó zárszámadási törvényjavaslatot. A dokumentumból kiolvasható, hogy a tavalyi évet felelősségteljes gazdálkodás jellemezte. Az uniós módszertan szerinti eredményszemléletű hiány a GDP 2,2%-ában teljesült, miközben az államadósság aránya még tovább, a GDP 73,3%-ára csökkent.

A gazdaságpolitikai intézkedéseknek köszönhetően tavaly a GDP 4,1%-ával nőtt a gazdaság, ami érdemben járult hozzá a költségvetési bevételek kedvező alakulásához. A 2016 őszén megkötött hatéves béremelési és adócsökkentési megállapodás hatásai már a következő évben megmutatkoztak: az adócsökkentések ellenére a növekvő béreknek és foglalkoztatásnak köszönhetően személyi jövedelemadóból 127,5 milliárd forinttal, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 147,8 milliárd forinttal magasabb bevétel keletkezett az eredetileg tervezetthez képest. A növekvő bérek és az adócsökkentések nyomán több pénz maradt a családoknál, ami elősegítette a háztartások fogyasztási kiadásának 4,7%-os bővülését.

A gazdaság fehérítését célzó intézkedések hatása – mint például az online pénztárgépek, illetve az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) – pedig megmutatkozott az általános forgalmi adóból származó bevételek alakulásában. A hazai kisvállalkozások két könnyített adónemének népszerűségét jelzi, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA) esetén 30%-os, míg a kisvállalati adónál (KIVA) 65,7%-os felülteljesítést láthatunk az eredetileg tervezetthez viszonyítva.

Kiadási oldalon a kormány otthonteremtési programját érdemes kiemelni, a lakásépítési támogatások 2017-ben 24,6%-kal nőttek az előző évihez képest, ahol a Családi Otthonteremtési Kedvezményre és adó-visszatérítési támogatásra fordított összegek mintegy 80%-kal haladták meg a 2016-os összegeket. A költségvetés maradéktalanul biztosította a közszolgálatban dolgozó pedagógusok, orvosok, ápolók folytatódó béremeléseinek és a bevezetett egyéb bérintézkedéseknek a fedezetét, valamint a családtámogatások kifizetését.

Az uniós kiadások 2571,4 milliárd forintot tettek ki, melyek főként a gazdaság- és területfejlesztési programok célkitűzéseinek megvalósulását szolgálták. Tavaly a migrációs nyomás visszaszorítására érdekében a határvédelmi feladatok ellátására a költségvetés 155,1 milliárd forintot költött, így a kormány továbbra is garantálni tudta az ország és a magyar emberek biztonságát.

2017 volt az első teljes év, ahol a hatéves béremelési és adócsökkentési megállapodás nyomán érdemi béremelkedés valósult meg, fennmaradt a költségvetés stabilitása és magasabb növekedési fokozatba kapcsolt a gazdaság. Bízhatunk tehát abban, hogy az elkövetkezendő időszakban ezek a folyamatok tartósan fennmaradnak, aminek eredményeit a magyar családok és hazai vállalkozások is egyaránt érezhetik.

(Pénzügyminisztérium)