A kormány évek óta a 3 százalékos uniós küszöb alatt tartja az államháztartás GDP-arányos hiányát, aminek forintban mérhető előnyei vannak, az állam 600 milliárd forinttal kevesebbet költ adósságfinanszírozásra az évtized elejéhez képest - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
Az államtitkár megjegyezte: a befektetők egyre olcsóbban vásárolták a magyar állampapírokat, többek között ez teremtette meg a fedezetet a családi támogatásokra, a béremelésekre és a beruházásokra.
Idén várhatóan a tavalyinál 0,4 százalékponttal magasabb, 2,4 százalékos lehet a deficit - erősítette meg Banai Péter Benő.
Számos többletkiadás, például az egészségügyben, az adóhivataloknál és a kormányhivataloknál dolgozók bérének a növekedése, az otthonteremtési támogatás felfutása, a kétgyermekes családok adókönnyítése befolyásolja többek között a 2018-as egyenleget - magyarázta az államtitkár.
Az első negyedéves, csaknem 872 milliárd forintos hiány 64 százaléka az egész éves tervezetnek - idézte fel Banai Péter Benő. A deficit nagyjából fele abból adódik, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a kormány megelőlegezte az európai uniós támogatásokat - tette hozzá.
(MTI)