A kormány elkötelezett a költségvetés kiszámítható és felelősségteljes végrehajtása mellett, ami biztos keretet jelent a magyar emberek helyzetét javító egyes társadalompolitikai intézkedések megvalósításához. Az év első hónapjának államháztartási adatait pedig a gazdaság jó teljesítménye és az uniós források megelőlegezése határozta meg.

Az államháztartás központi alrendszere 2018 januárjában 192,8 milliárd forint hiánnyal zárt, ahol a központi költségvetés hiánya 258,9 milliárd forint volt, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 49,8 milliárd forintos, míg az elkülönített állami pénzalapok 16,3 milliárd forintos többletet értek el. A költségvetési kiadások között az uniós kifizetések 327,9 milliárd forintban teljesültek, melyekhez nem volt elszámolható bevétel. Az otthonteremtési program tekintetében 17,2 milliárd forintot jelentettek a lakásépítési támogatások, melynek 2018. évi előirányzata 236,3 milliárd forint.

Az előző évhez viszonyítva érdemben emelkedtek az általános forgalmi adóból és a személyi jövedelemadóból származó, valamint a munkabérekhez kapcsolódó járulékbevételek. Mindez azonban nem adóemelés eredménye, hanem a meghozott kormányzati intézkedéseknek köszönhető. Napjainkban már mintegy 4,5 millióan dolgoznak Magyarországon, a munkanélküliségi ráta pedig 3,8%-on áll. A 2016 novemberében megkötött hatéves bérmegállapodás szerint 2018 januárjától a minimálbér 8%-kal 138.000 forintra, míg a szakmunkás minimálbér 12%-kal 180.500 forintra nőtt, gyakorlatilag megduplázódva 2010-hez képest. Eközben a munkáltatókat terhelő szociális hozzájárulási adó idén 2,5 százalékponttal 19,5%-ra mérséklődött, vagyis 7,5 százalékponttal kisebb, mint 2016-ban. A továbbra is 15%-os, európai viszonylatban az egyik legalacsonyabb személyi jövedelemadó-kulcs és a kétgyerekesek esetén havi 35 ezer forintot jelentő családi adókedvezmény következtében, illetve az év eleji 3%-os nyugdíjemelés és ágazati béremelések nyomán a fogyasztás dinamikus bővülése várható.

A fentiekkel összhangban a kormány az idei év tekintetében a korábbi előrejelzéseinek megfelelően 4,3%-os gazdasági növekedéssel és 2,4%-os GDP-arányos hiánycéllal számol.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)