A költségvetés az uniós támogatások megelőlegezése mellett továbbra is előmozdítja a kormány gazdaságpolitikai céljainak megvalósítását. Mindezek nyomán az államháztartás központi alrendszerének 2017. november végi halmozott hiánya 1639,0 milliárd forintot tett ki. Az elmúlt időszak folyamatainak tükrében az uniós módszertan szerinti 2,4%-os hiánycél biztonsággal teljesíthető.

A január-novemberi egyenlegen belül a központi költségvetés 1667,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 93,3 milliárd forintos hiánnyal zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok pedig 121,3 milliárd forintos többletet értek el. Csak az év utolsó előtti hónapját tekintve 220,8 milliárd forintos hiányt láthatunk.

A költségvetés változatlanul megelőlegezi az uniós támogatásokat a projektek mielőbbi sikeres megvalósulása érdekében. Ezek így már megközelítették az 1925,2 milliárd forintot, ami több mint 500 milliárddal haladja meg a tavalyi év novemberéig kifizetett összegeket. Ezzel szemben az Európai Unió eddig 381,7 milliárd forintot utalt át a hazai költségvetésnek. Az állam működési és beruházási kiadásain túl novemberben 2,75 millió nyugdíjas és nyugdíjszerű ellátásban részesülő kapott a havi ellátásával együtt inflációkövető kiegészítő emelést és a kormány sikeres gazdaságpolitikájának köszönhetően idén először prémiumot. A maximálisan 12 ezer forintos prémium egyszeri juttatás volt, míg a 0,8%-os kiegészítés az ellátás összegébe beépülve a jövő év januárjától esedékes 3%-os emelés alapjául szolgál majd.

Az előző évhez viszonyítva érdemben növekedtek az általános forgalmi adóból és a személyi jövedelemadóból származó bevételek, valamint a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok. Ebben kiemelt szerepe van a tavaly megkötött hatéves bérmegállapodásnak, hiszen mindez nem adóemelés eredménye, hanem a foglalkoztatás bővülésének köszönhető. Jövőre a minimálbér és a szakmunkás minimálbér az idei 15% és 25% után további 8%-kal, illetve 12%-kal emelkedik, miközben a munkáltatók foglalkoztatáshoz kapcsolódó adóterhe – az eredetileg tervezetthez képest nagyobb mértékben – 19,5%-ra csökken.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)