Az államháztartás első héthavi végleges adatai megerősítik, hogy a költségvetés helyzete továbbra is stabil, a 2 százalékos GDP-arányos hiánycél talán most már konzervatívnak minősíthető - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára.

Az államháztartás központi alrendszerének első héthavi hiánya a végleges adatok szerint 464,8 milliárd forint volt, ami az utóbbi mintegy másfél évtized legalacsonyabb deficitje - közölte a szaktárca hétfőn. Tavaly az első hét hónapban az államháztartás központi alrendszerének deficitje az ideinek közel kétszerese, 894,1 milliárd forint volt.

Az államtitkár az M1 aktuális csatornán hétfőn kiemelte, nemcsak egy-egy adónemben vannak jelentős bevételek, hanem a költségvetés bevételi struktúrájának köszönhetően számos területen. A szaktárca számításai szerint a 2 százalékos GDP-arányos hiánycél reálisan elérhető, az eddigi adatok szerint a költségvetés pozíciója ennél jobb is lehet.

Kifejtette, a reálgazdasági folyamatok és a költségvetés nagyon szorosan összefüggnek, a második negyedévi 2,6 százalékos növekedés lenyomatát is látni lehet a költségvetési számokon. Az NGM mind az általános forgalmi adóból (áfa), mind a foglalkoztatáshoz kapcsolódó tételekből jelentős többletekkel számol az előző év azonos időszakához képest. A fogyasztáshoz és a foglalkoztatáshoz kapcsolódó bevételekkel kapcsolatban az év hátralévő részében is számos pozitív fejleménnyel lehet számolni az államtitkár szerint. A foglalkoztatottak számának és a reálbéreknek az alakulása csak pozitív irányban változhat, az év egészére számolva a 2 százalékos GDP-arányos hiánycél talán most már konzervatívnak minősíthető - mondta az államtitkár.

Kitért arra is, hogy az uniós támogatásoknál idén a 2014-2020-as időszak kifizetései dominálnak, melyek döntően az év hátralévő öt hónapjában teljesülnek. Ezért itt jóval kisebb kiadásokkal lehet számolni, mint a tavaly év azonos időszakában, a tavalyi év egészében. Hozzátette, 2015 a 2007-2014-es időszak záró kifizetéseinek éve volt, ezért voltak nagyon magasak az uniós programok kiadásai.

A kamatkiadások a kedvező adósságfinanszírozási szerkezetnek köszönhetően szintén jelentősen, több tízmilliárdos tétellel kisebbek időarányosan, mint tavaly. A kamatkiadások a tervezettnél kisebbek lesznek az év egészében - tette hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta, most már nemcsak egy-egy évben, hanem évek óta stabil a költségvetés helyzete, ami a jövőre nézve bizakodásra ad okot.

(MTI,NGM)