Az államháztartás központi alrendszerének november havi pénzforgalmi többlete 95,9 milliárd forint volt, így összességében az idei első tizenegy hónapban az államháztartási hiány 713,7 milliárd forintra mérséklődött, ami a módosított éves előirányzat 62 százaléka
A végleges számok megegyeznek az előzetes adatokkal. Tavaly a tizenegy havi államháztartási hiány 876,3 milliárd forint volt.
Az idén az első tizenegy hónapban a központi költségvetés hiánya 938,2 milliárd forint volt, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 198,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 26,3 milliárd forintos többletet értek el.
Az ez évi deficit értékelésekor ki kell emelni, hogy a költségvetési egyenleget jelentősen befolyásolja a vártnál nagyobb gazdasági növekedés, a foglalkoztatás bővülése, valamint az online pénztárgépek bekötéséből származó többletbevétel.
A kiadások és bevételek teljesülésének szokásos, időben eltérő eloszlása miatt a hiány 2014-ben sem időarányos, az év első felében a kiadások meghaladták a bevételeket.
Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél továbbra is a GDP 2,9 százaléka.
A központi költségvetés november végi bevételei az előző év azonos időszakához képest mintegy 578 milliárd forinttal voltak magasabbak. Ennek hátterében elsősorban a főbb adóbevételek - a társasági adó, az általános forgalmi adó, a jövedéki adó, a pénzügyi tranzakciós illeték, a személyi jövedelemadó - előző évet meghaladó befizetései, valamint a 2013. július elsejével bevezetett elektronikus útdíjból származó többletbevételek állnak.
A központi költségvetés november végi kiadásai mintegy 520 milliárd forinttal voltak nagyobbak, mint 2013 azonos időszakában. A növekedés elsősorban a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok idei nagyobb összegű kifizetéseivel függ össze. Emellett meghaladták a tavalyi év azonos időszakának kiadásait egyebek mellett az egyedi és normatív támogatások, a szociálpolitikai menetdíj-támogatások, a helyi önkormányzatok támogatásai, a társadalmi önszerveződések támogatásai, valamint az egyéb kiadások.
A kamatkiadások 2014. első tizenegy hónapjában 1241,8 milliárd forintot tettek ki, 85,1 milliárd forinttal többet, mint egy éve. A kamatbevételek 319,8 milliárd forintot értek el, 205,7 milliárd forinttal többet az előző évinél.
A nettó kamatkiadás 922 milliárd forint volt, így összességében 120,6 milliárd forinttal lett kevesebb az előző év hasonló időszakához képest.
A társadalombiztosítási alapok 2014. első 11 havi 198,2 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 160,1 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 38,1 milliárd forintos többletéből adódott, míg 2013. november végén az alapok együttes többlete 51,4 milliárd forintot tett ki. A különbség abból fakadt, hogy az előző évinél több szociális hozzájárulási adó és járulékbevétel, valamint egészségügyi hozzájárulás folyt be.
Az elkülönített állami pénzalapok első 11 havi 26,3 milliárd forintos többlete az előző év azonos időszakához képest alacsonyabb lett. Az alapok összes bevétele 17,8 milliárd forinttal kevesebb, kiadása 25 milliárd forinttal több volt.
A társasági adóból a központi költségvetésbe az első tizenegy hónapban 228,2 milliárd forint bevétel folyt be, ami az előző év azonos időszaki adat 122,4 százaléka.
Az egyszerűsített vállalkozói adóból az év első tizenegy hónapjában 70 milliárd forint bevétel teljesült, 11,8 százalékkal maradt el a 2013. év azonos időszakitól, aminek hátterében az eva hatálya alá tartozó adózók számának csökkenése áll.
A pénzügyi szervezetek különadójaként november végéig 111,7 milliárd forint bevétel keletkezett, 9,7 milliárd forinttal több a 2013. év azonos időszakinál.
Általános forgalmi adóból 2781,8 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 198,1 milliárd forinttal haladta meg. A befizetések 9,3 százalékkal, a kiutalások 11,7 százalékkal voltak magasabbak az előző évinél.
A jövedéki adóból származó bevétel az idén az első tizenegy hónapban 836,5 milliárd forintot tett ki, ez az egy évvel korábbinál 12,6 milliárd forinttal, 1,5 százalékkal magasabb. Az üzemanyagok esetében 485,7 milliárd forint jövedékiadó-bevétel keletkezett, 33,5 milliárd forinttal több a bázisidőszakinál.
A pénzügyi tranzakciós illetékből a költségvetésnek január-novemberben 254 milliárd forint bevétele keletkezett, az előző év azonos időszakinál 34,9 milliárd forinttal több.
Személyi jövedelemadóból az év első tizenegy hónapjában 1448,9 milliárd forint volt bevétele lett a büdzsének, az 1515,4 milliárd forintos bruttó befizetés és a 66,5 milliárd forintos kiutalás egyenlegeként.
(MTI, NGM)