Változatlanul stabilitás jellemzi az államháztartást, miközben a költségvetés biztosítja a szükséges forrásokat a kormány gazdaság- és társadalompolitikai céljainak megvalósításához. A központi alrendszer 2017. szeptember végi halmozott hiánya 1 236,3 milliárd forintot tett ki, ami a várakozásoknak megfelelő.

Ezen belül a központi költségvetés 1 281,2 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 62,0 milliárd forintos hiánnyal zártak, az elkülönített állami pénzalapok pedig 106,9 milliárd forintos többletet értek el. Szeptember hónapban 256,4 milliárd forint volt a hiány, ellentétben a tavaly szeptemberi 271,6 milliárd forintos többlettel.

A 2017. január-szeptember havi egyenleg alakulására a növekvő uniós kifizetések voltak érdemi hatással. Ezen összegek már elérték az 1484,3 milliárd forintot, míg egy évvel korábban 1035,3 milliárd forint volt a teljesülés. A költségvetésbe érkező uniós bevételek nagyságrendje (297,5 milliárd forint) ettől továbbra is lényegesen elmarad. Ennek legfőbb indoka, hogy a hazánknak jogosan járó kohéziós támogatásokat – a szabályrendszer sajátosságaiból adódóan – csak utólag lehetséges elszámolni. Magasabban teljesültek a szeptember havi áfa-kiutalások is, hiszen a „megbízható adózók” részére a januártól hatályos szabályok szerint a korábbi 75 nap helyett már 45 napon belül teljesíti az adóhatóság a visszautalást.

A hivatalos statisztikák szerint már 4 millió 444 ezer foglalkoztatott van Magyarországon, így 58 ezerrel dolgoznak többen, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliség ráta 4,2%-ra csökkent. A keresetek növekedésének és az adókedvezményeknek köszönhetően több pénz marad a családok pénztárcájában, ez pedig a fogyasztási adatok alakulásában is látszódik. Az előző év azonos időszakához viszonyítva érdemben növekedtek az általános forgalmi adóból és a személyi jövedelemadóból származó költségvetési bevételek, valamint a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok. Ebben pedig megkérdőjelezhetetlen a kormány gazdaságfehérítő és foglalkoztatáspolitikai intézkedéseinek sikeressége.

Az év egészére meghatározott uniós módszertan szerinti 2,4%-os hiánycél biztonsággal teljesíthető.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)