5,3 százalékkal emelkedett az ipari termelés áprilisban az egy évvel korábbihoz képest, ezzel az év első négy hónapjában 1,5 százalékos növekedést mértek. Visszatérhet az a lendület, ami 2010 januárja óta az ágazatban tart. Az elmúlt 6 évben az ipari termelése 24,3 százalékkal, 2014 elejétől pedig 9,0 százakkal nőtt Magyarországon.

A feldolgozóipar 13 alágából 11-ben emelkedést mértek. Az ipar kedvező teljesítménye főként az autóipar bővülő kibocsátásához, valamint az elektronika alág jelentős növekedéséhez volt köthető. Az ipar nemzetgazdasági ágai közül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar 6,1 százalékos emelkedést mutatott. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát képviselő járműgyártás kibocsátása 7 százalékkal nőtt tavaly áprilishoz képest. A két meghatározó alágazat közül a közúti gépjármű gyártása kisebb mértékben, 2,7 százalékkal, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása nagyobb mértékben, 12,2 százalékkal emelkedett. Ehhez hasonlóan, a járműgyártáshoz kapcsolódó gumiipar esetében is 4,7 százalékos növekedést mutatnak az adatok a tavalyi évhez viszonyítva. A 2015. év kétszámjegyű bővülését követően az ipari export 6,2 százalékkal bővült éves összevetésben az idei év negyedik hónapjában. A feldolgozóipari exportértékesítések közel egyharmadát kitevő járműipar kivitele áprilisban 9,2 százalékkal emelkedett, míg a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export hozzávetőleg hetedét képviselő elektronikai ipar külpiaci eladásai is jelentős mértékben, 12,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakában mérthez képest.

Az elmúlt két évben elindult erőteljes ipari növekedés fenntartását segítik és a magyarországi összkapacitás bővülését ösztönzik a KKV-k számára 2015. júliustól elérhető újabb uniós támogatások, amelyek nagy része termelési kapacitásbővítésre fordítható, valamint a forráslehívások gyorsítása érdekében hozott kormányzati intézkedések. Ezen túlmenően az ipar fejlesztését illetve a kapacitások bővítését támogatja az Irinyi-terv is, amelynek köszönhetően a kiemelt ágazatok – járműipar, specializált gép- és járműgyártás, „egészséggazdaság”, élelmiszeripar, „zöldgazdaság”, infókommunikáció, védelmi ipar – teljesítményének felfutása várható középtávon.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)