Az ipari termelés 6,3 százalékkal nőtt februárban az átmeneti januári megtorpanás után, így az év első két hónapjában 3 százalékos növekedést mértek.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a döntő súlyt képviselő feldolgozóipar 7,5 százalékos emelkedést mutatott februárban az egy évvel korábbihoz képest. A külső autóipari kereslet kedvező alakulása és a rendelésállomány alapján az ipar további bővülésére számítunk az év hátralévő részében.

A munkanaphatással korrigált mutató februárban 1,8 százalékos növekedést mutatott az egy évvel korábbi szinthez képest. A korrigált és a kiigazítatlan adatok közötti különbség annak köszönhető, hogy 2016 februárjában a szökőév miatt egy munkanappal több volt, mint 2015 ugyanezen időszakában.

A feldolgozóipar tizenhárom alágából tízben növekedést mértek 2015. azonos időszakához képest. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát képviselő járműgyártás kibocsátása 4,8 százalékkal emelkedett tavaly februárhoz képest.  A két meghatározó alágazat közül a közúti gépjármű gyártása szerényebb növekedést mutatott, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása ugyanakkor 9,9 százalékkal növekedett. A járműgyártáshoz kapcsolódó gumiipar esetében pedig 12,1 százalékos bővülést mutatnak az adatok. A két alágazat együttesen 2,5 százalékponttal járult hozzá a feldolgozóipar növekedéséhez. Kiemelkedő teljesítményt nyújtott a második legnagyobb súlyú alág, az elektronika 19,6 százalékos emelkedéssel, ahogy jelentős növekedést ért el a villamos berendezések gyártása mellett a fémipar is.

Az ipari export volumene 8,5 százalékkal nagyobb volt, mint 2015 februárjában. A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a közel 40 százalékot kitevő járműgyártás kivitele 6,1 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export több mint egyhetedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai jelentősen, 21 százalékkal nőttek. A következő hónapokat tekintve bizakodásra ad okot, hogy a márciusi konjunktúra és bizalmi index kifejezetten jó képet mutat. Úgy tűnik, az ipari kereslet visszatér arra a magas szintre, amely kedvező a magyar ipar számára is, amely köztudottan exportorientált.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)