Az európai átlaghoz képest kétszer nagyobb mértékben, 5,8 százalékkal nőtt éves alapon a kiskereskedelmi forgalom ez év augusztusában, így már harmincnyolc hónapja tart az ágazat bővülése.
Az év első nyolc hónapjában a kiskereskedelem volumene 5 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A várakozások szerint az év során tartósan magas maradhat a növekedés üteme.
2016 augusztusában a naptárhatással igazított adatok 4,3 százalékos növekedést mutatnak a kiskereskedelmi forgalomban. Az igazítatlan adathoz képest 1,5 százalékpontos különbség oka, hogy az idei év augusztusában hárommal több munkanap volt, mint tavaly. 2010 januárja óta a kiskereskedelmi forgalom 17 százalékkal, 2014 év elejétől pedig 14,1 százalékkal nőtt Magyarországon.
A forgalom összetevőit tekintve, a nemélelmiszer-kiskereskedelem több mint három éve tartó növekedését megtartva 6,1 százalékkal a bővült. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma éves alapon 2,8 százalékkal nőtt. Ez különösen kedvező, mivel ezen a területen a családok kiegyensúlyozott költekezésre törekednek és az élelmiszer-kiskereskedelem forgalma már 2014-ben meghaladta a válság előtti rekordszintet. A tartósan alacsony olajárakkal párhuzamosan az üzemanyagárak 11,4 százalékkal csökkentek egy év alatt, ami hozzájárult ahhoz, hogy az üzemanyag-értékesítés 7,5 százalékkal emelkedett.
A háztartások rendelkezésre álló jövedelmének bővülése meghaladja a kiskereskedelemét, ami továbbra is erős megtakarítási hajlandóságot jelez. A masszív bértömeg-növekedés és az emelkedő lakossági bizalom következtében 2016-ban a háztartások fogyasztási kiadása a Konvergencia Programban előre jelzett 3,9 százaléknál nagyobb mértékben növekedhet.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)