Idén októberben 1,7 százalékkal nőtt Magyarország ipari termelése, ezzel már sorozatban tizennegyedik hónapja bővül az ágazat. Az év első tíz hónapjában 7,8 százalékos, a 2010 januári kibocsátáshoz képest pedig 15 százalékos volt a növekedés.
Az ipar bővülése továbbra is egészséges szerkezetben zajlik, ezt mutatja egyebek mellett, hogy nemcsak Magyarország minden régiójában, de a feldolgozóipar alágainak többségében is nőtt a termelés.
Ugyan az októberi adat némileg elmarad az elmúlt hónapokban megszokott kiemelkedően magas, akár tíz százalék feletti bővülési ütemtől, az alacsonyabb érték javarészt az előző év októberi magas bázissal magyarázható. Ezt támasztja alá többek között, hogy havi alapon szintén növekedést mértek, szeptemberről októberre 0,4 százalékkal bővült az ipari termelés. Előretekintve, a jövőbeli bővülést támogathatja az Audi augusztusban elindított három műszakos termelésének felfutása, illetve a 2015 elején kezdődő új Suzuki modell gyártása is.
Idén az ipari kivitel 9,9 százalékkal haladta meg 2013 első tíz hónapjának teljesítményét. A feldolgozóipari termelés 2,4 százalékkal bővült októberben, miközben a bányászat 11,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban mértek termelésbővülést. Legjelentősebb szegmense, a járműgyártás kibocsátása 5,1 százalékkal tudott emelkedni az előző évhez képest, a járműgyártás kivitele pedig 6,5 százalékkal bővült októberben. Átlag feletti növekedést regisztráltak gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék, valamint a gép és gépi berendezések gyártásában is.
A további növekedést vetíti előre, hogy a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 2,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, az összes rendelésállomány pedig 15,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Magyarország minden régiójában bővült az ipar termelése, a legnagyobb mértékben, 22,3 százalékkal Bács-Kiskun megyében, ahol az eddigi egész éves teljesítménye eléri a 23 százalékos bővülést.
A gazdasági növekedést nagymértékben támogatja az ipar teljesítménye, ezért a Kormány célja, hogy a következő években tovább erősítse Magyarországon az ipari termelést, és aktív iparpolitikával, az újraiparosítás folytatásával támogassa a magyar gazdaság jó teljesítményét.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)