A tárca nagy felelősséget érez a gyógyszeripar iránt, hiszen ez az iparág kimondottan K+F igényes terület, ami az iparfejlesztés szempontjából példát tud mutatni - mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és - szabályozásért felelős államtitkára a Portfolio-MAGYOSZ Gyógyszeripar 2016 konferenciáján.

Az államtitkára előadásában ismertette, hogy az iparstratégia kialakításánál egyik fő szempont volt az ipar diverzifikálása, a járműgyártás erősítése mellett olyan ágazatok fejlesztése, amelyek éves szinten 3-5 százaléknál gyorsabb ütemben tudnak növekedni.

Kép letöltéseFotó: Hurta Hajnalka

Lepsényi István kiemelte: növelni kell az ipar részarányát a GDP-ben, mert egy erős, iparosodott ország jobban ellenáll a külső sokkoknak. Fontos célkitűzés, hogy a 2020 utáni időszakban - amikor az uniós források jelentősen csökkennek, illetve megszűnnek - is fenn tudják tartani az ipar utóbbi években tapasztalt 5-7 százalékos növekedését.

A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hozzátette: a járműgyártás erősítése mellett azokat az ágazatokat kell fejleszteni, amelyek még dinamikusabban tudnak nőni, hogy kiegyensúlyozottabbá váljon a gazdaság. A gyógyszeripar kifejezetten ilyen ágazat, ezért is képezi fontos részét az iparstratégiának, ahogyan fontos az innováció,a versenyképesség növelése, az új gondolatok, új ötletek felkarolása is. Éppen ezért a felsőoktatással, a szakképzéssel és a tudományos kutatásokkal szoros szimbiózisban kell együtt dolgozni.

Kép letöltéseFotó: Hurta Hajnalka

Lepsényi István hangsúlyozta: az egészségipar növekedéséhez összehangolt fejlesztésekre van szükség. Összekapcsolva a gazdaságpolitikával, erősíteni kell a logisztikát, az egészségipari gyártóbázisok és kutatóközpontok együttműködését, valamint biztosítani kell a közösségi és hazai pályázati forrásokat. Megjegyezte, hogy a kis- és középvállalkozások számára további lehetőségként hamarosan elindul a kibővített Irinyi Kockázati Tőkealap, amely legalább 10 milliárd forint forrást nyújt az Irinyi projekt keretében.

(MTI, NGM)