Az ipari termelés 2015 novemberében 9,5 százalékkal emelkedett éves alapon, míg az év első tizenegy hónapjában 7,3 százalékos növekedést mértek. Elmondható tehát, hogy 2014. után tavaly is dinamikus növekedéssel zárta az évet az ágazat – jelentette ki Lepsényi István gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkár.
Az ipar teljesítménye 27 hónapja folyamatos emelkedést mutat, amely nemcsak a hazai export növekedéséhez, hanem új munkahelyek, új beruházások létrehozásához is hozzájárul.
A novemberi bővülést érdemben továbbra is a feldolgozóipar, azon belül a járműgyártás, a gumiipar, valamint az elektronikai és fémipar támogatták. Az államtitkár szerint az elmúlt évek eredményei alapján megállapítható, hogy a magyar reformok működnek, hiszen rövid idő alatt komoly eredményeket mondhatunk magunkénak.
Lepsényi István emlékeztetett arra a kormányzati törekvésre, amelynek célja, hogy 2020-ra az ipari termelés aránya a hazai össztermék 30 százalékát megközelítse. Ezzel a térség, sőt az Európai Unió legiparosodottabb államává fejleszthetjük Magyarországot. Ezt támogatja az a már elindult gazdaságélénkítő program is, amely - a 2007-2013-as közötti időszak 16 százalékával szemben - 2014-2020 között az uniós fejlesztési források 60 százalékát fordítja közvetlenül gazdaságfejlesztésre.
A kormány kiemelt figyelmet fordít az iparfejlesztésre, a termelő beruházások növelésére, a támogatások igénybevételének felgyorsítására, a hitelezési aktivitás növelésére, a rugalmas munkaerőpiac kialakítására, illetve a beruházások, a lakásépítés és -felújítás ösztönzésére – sorolta az államtitkár. A cél, hogy a hazai kis- és középvállalatok minél versenyképesebben tudjanak bekapcsolódni a nagyvállalatok beszállítói láncába, és a nemzetközi porondon is új piacokhoz juthassanak. Ezt uniós források is támogatják a GINOP I. prioritás keretében. A benyújtott pályázatokról szólva Lepsényi István ismertette: eddig 1799 pályázónak mintegy 117 milliárd forint támogatást ítéltek meg, melyből összesen 239 milliárd forint fejlesztést valósíthatnak meg a vállalkozások.
Az államtitkár kiemelte: az újraiparosítás, az iparfejlesztés megvalósítása érdekében szükséges azoknak a tőkehiányos nagyvállalati beruházásoknak a támogatása, amelyek jelentős mértékben járulnak hozzá a magyar gazdaság - ezen belül is a feldolgozóipar - növekedéséhez és a foglalkoztatás bővüléséhez.
A nemzetgazdasági miniszter decemberben írta alá azokat a nagyvállalati beruházási támogatást biztosító szerződéseket, amelyek keretében 14 haza nagyvállalat közel hárommilliárd forint vissza nem térítendő támogatást kap költségvetési forrásból. A beruházások nyomán közel 500 új munkahely jön létre. Erre a célra 2016-ban 15 milliárd forint áll a nagyvállalatok rendelkezésre.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)