A piaci szereplők együttműködésére is szükség van a síturizmus fellendüléséhez, amely enyhíthetné a turizmus nyári szezonális kilengését - mondta Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Hozzátette, hogy a májusban megalakult Chernel István Sí és Turisztikai Klaszter tagjai közötti összefogás, mint például a kedvezményes programok, szállodákkal közösen kialakított csomagok, a síközpontok fejlesztése mind kedvező feltételeket teremt és egybeesik a kormány belföldi turizmus élénkítésére irányuló törekvéseivel. Az NGM hellyettes államtitkára arra is felhívta a figyelmet, hogy a síturizmus bővülése újabb munkahelyeket is teremthet.
Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója hangsúlyozta, hogy december-februárra a belföldi vendégéjszakáknak mindössze 15 százaléka esik, ennek növelése érdekében a Zrt. a sípályák, szakmai szervezetek, kereskedelmi cégek alkotta klaszter szakmai partnereként számos platformon népszerűsíti a síturizmust. Megjegyezte azt is, hogy több sípálya is elfogadja már a SZÉP-kártyát.
Fehér Gyula, a hazai síturizmus összefogásáért létrejött Chernel István Sí és Turisztikai Klaszter ötletgazdája ismertette: statisztikák szerint a magyar lakosság csupán 5 százaléka síel, többségük külföldön. A csoportosulás fő célja hogy a magyar sízők a hazai sípályákat is válasszák, fejlődjön a magyarországi síélet, és a havas sportok kultúráját, a biztonságos téli sportolás ismereteit széles körben terjesszék. Ehhez pedig megfelelő helyszíneket, sípályákat biztosítsanak.
Az ötletgazda az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a sípályák fejlesztésének többsége eddig uniós támogatásokból valósult meg, a klaszter piaci alapon működik, önszerveződő. A klaszter egyelőre 18 tagot, köztük a magyar sípályák egyharmadát, hét havas és hat műanyag sípályát, 3 síszakmai szervezetet és két kereskedelmi céget számlál.
Az MTI által megkérdezett tagok úgy vélik, hogy a kezdeményezéssel lehetőségük nyílik arra, hogy bizonyítsák, az infrastruktúra fejlesztésével a magyar természeti körülmények is ideálisak lehetnek a főként tanuló és kezdő síelőknek, hasonló élményt biztosítva, mint a külföldi síparadicsomok.
(MTI)