Idén áprilisban a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztítva 5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel sorozatban huszonkettedik hónapja erősödik az ágazat.

Az év első négy hónapjában a forgalom volumene 6,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az Eurostat adatai szerint a hazai kiskereskedelem a harmadik legnagyobb mértékű növekedést produkálta az Európai Unióban.

A növekvő forgalom a folyamatosan javuló munkaerő-piaci helyzetnek, és azon keresztül a reáljövedelmek bővülésének köszönhető. A kedvező inflációs folyamatok és a fogyasztói bizalom magas szintje is támogatta az élénkülést.

Áprilisban az előző év azonos időszakához viszonyítva a forgalom összetevőit tekintve az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,6 százalékkal emelkedett. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene szintén emelkedett, 7,1 százalékkal. A járműüzemanyagok árának nagymértékű csökkenése is segítette az üzemanyagtöltő állomások forgalmának 9,3 százalékos növekedését.

A kiskereskedelmi forgalom a vasárnapi pihenőnap márciusi bevezetését követően is bővült, amit a KSH legfrissebb jelentése mellett az online pénztárgépek forgalmi adatai is alátámasztanak. Ezek jól mutatják, hogy az intézkedés nem okozott forgalomcsökkenést: a hatálybalépés előtti 9 hét forgalmi átlaga valamivel több mint 141 milliárd forintot (141 413 827 609), míg a hatálybalépés utáni 14 teljes hét forgalmi átlaga több mint 158,5 milliárdot forintot (158 544 065 709) mutat.

A kiskereskedelmi forgalom bővülését tovább erősíthetik a következő hónapokban a devizahitelekből visszajáró egyszeri összegek, az alacsonyabb törlesztőrészletek.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)