Gyors ütemben halad Magyarország újraiparosítása, júniusban az ipari termelés 6 százalékkal bővült, így már közel két éve folyamatos a növekedés. Az új gyárak, kutatási-fejlesztési központok létesítése, a meglévő üzemekben a több műszakos termelés bevezetése egyre több új piaci munkahelyet teremt. Az erősödő ipar a magyar embereknek bővülő lehetőségeket jelent, ezért a kormány elkötelezett a sikeres és aktív iparpolitika folytatása mellett.
Az erőteljes júniusi növekedés elsősorban a feldolgozóiparnak, azon belül is a 20 százalék feletti bővülést felmutató jármű- és a szorosan kapcsolódó gumiiparnak, illetve az elektronikai termékek gyártásának köszönhető.
Az ipari bővülés egészséges szerkezetét mutatja, hogy a feldolgozóipar 13 alága közül szinte mindegyikben növekedést mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Területi bontás szerint is minden régióban nőtt az ipari kibocsátás az előző év azonos időszakához képest. A Nyugat-Dunántúlon és Dél-Alföldön az autógyártás, Dél-Dunántúlon az elektronika járult hozzá az iparbővüléshez.
A KSH jelentése szerint az ipari kibocsátás volumene júniusban kiigazítatlanul 11 százalékkal, munkanappal korrigálva pedig 6 százalékkal emelkedett éves alapon. Az év első hat hónapjában a vártnak megfelelően, 7,3 százalékkal emelkedett az ipari termelés.
Az erősödő bizalom, a rendelésállományi mutatók és a magas külföldi autókereslet alapján továbbra is bővülésre számítunk. Ugyanakkor a következő két hónap adatait várhatóan befolyásolja majd a nyári szabadságolások miatti szezonális hatás. Hosszabb távon az ipari termelés alakulására pozitívan hat az Európai Központi Bank márciusban elindult eszközvásárlási programja, illetve az alacsony nyersanyagárak és a kis- és középvállalkozások számára 2015. júliustól elérhető kapacitásbővítő uniós pályázati lehetőségek is támogatják a növekedést.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)