Az elmúlt egy hónapban is folytatódott a belföldi turizmus növekedése, amit a kereskedelmi szálláshelyek forgalmi adatai érzékletesen fejeznek ki. Idén áprilisban a vendégek száma (771 ezer) 9,6%-kal, a vendégéjszakáké (1,8 millió) 4,8%-kal bővült, miközben a szállásdíj-bevételek (15,5 milliárd forint) 5,7%-kal haladták meg a tavaly ilyenkor mért adatokat.

Az 52,6%-foglaltsági szint 2,7 százalékpontos javulást jelent az előző év megegyező hónapjával szemben, és mivel ezzel párhuzamosan az átlagár szintje is emelkedett, a RevPAR érték számottevő javulásában már e kettő együttes pozitív hatásának örülhetünk.

A növekedést mutató számok értékét külön emeli, hogy a tavalyi évben az áprilisi forgalom kiemelkedően erős volt, a vendégéjszaka-szám 14,4%-kal emelkedett 2014 áprilisában.

Miközben idén a belföldi turistaforgalom növekedése stabilnak mondható, a külföldi hullámzóbb, nehezebben kiszámítható. Ennek ellenére mindkét vendégcsoport létszáma nőtt a tavalyi áprilishoz képest: a belföldi vendégéjszaka-szám 7,9%-kal, míg a külföldi 2,5%-kal. A belföldi vendégforgalom növekedésének motorja változatlanul a SZÉP Kártya-felhasználás. Ez számokban kifejezve: 380 ezer belföldi vendég 790 ezer éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken, ami 12%-os, illetve 7,9%-os növekedésnek felel meg a tavalyi, rendkívül magas bázishoz képest is. A kereskedelmi szálláshelyi SZÉP Kártya felhasználás továbbra is a tavalyival lényegében megegyező, ez arra utal, hogy a növekvő vendégszámra a pihenőkártya mellett más kedvező tényezők is hatnak.

Áprilisban 395 ezer (+7,5%) külföldi vendég 1 millió 19 ezer éjszakát (+2,5%) töltött a magyarországi szálláshelyeken. Ugyan az orosz vendégszám - főként a rubel árfolyamának kedvezőtlen alakulása miatt - mérséklődött, a dollár erősödése viszont az Egyesült Államokból érkező turisták számának látványos és tartós növekedését (ezúttal 21%) hozta. A TOP 10 küldő ország közül 8 esetében szintén nőtt a vendégszám, jóllehet a brit vendégéjszakák száma ezúttal „csak” 14%-kal. De hasonlóan két számjegyű növekedést könyvelhettünk el a cseh (18%), a francia (+14%), a román (+13%) és a szlovák (+16%) vendégéjszakák számában is.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)