Az egy éve elfogadott fémtörvénynek köszönhetően a kábellopások száma hatodára, a fémlopásoké harmadára csökkent az év első kilenc hónapjában. A fémkereskedelmi szektor tisztulásához a Magyar Államvasutak (MÁV) erőfeszítései mellett a folyamatos járőrözések, a rendőrséggel és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársaival közösen végzett szigorú ellenőrzések is hozzájárultak. Glattfelder Béla szerint örömteli a javulás, de ha az emberek testi épségének vagy életének veszélyeztetéséről van szó, egy eset is sok, ezért az a cél, hogy teljesen megszüntessük a fémlopásokat.

A gazdaságszabályozásért felelős államtitkár kiemelte, az idei év adatai egyértelműen azt mutatják, hogy jól működött a Nemzetgazdasági Minisztérium által tavaly kidolgozott fémtörvény és végrehajtási rendelet alkotta új szabályrendszer. Az előző években jelentősen nőtt a fémlopások száma, többek között gazdasági és kulturális károkat is okozva, ezért volt szükség átfogóbb és szigorúbb szabályokra. A lopások visszaszorítása mellett célul tűztük ki a kulturális javak védelmét, az illegális fémkereskedelem felszámolását és a közszolgáltatók kárainak csökkentését. Az új törvény rendelkezései alapján szigorítottuk az ellenőrzéseket, növeltük a bírságok összegét, valamint javítottuk a hatóságok közötti együttműködést. A fémkereskedelmi engedély megszerzése is nehezebb lett, aminek köszönhetően kiszűrhető a rendszerből az illegális fémkereskedelem.

Fentiekkel összhangban a kábellopások és rongálások visszaszorítását kiemelt feladatának tekinti a MÁV Zrt. is, mivel az ilyen típusú bűncselekmények veszélyeztetik a vasúti közlekedés biztonságát, fennakadásokat, késéseket, valamint jelentős anyagi károkat okoznak. A szabályozásnak és a vasúttársaság erőfeszítéseinek köszönhetően az év első kilenc hónapjában hatodára, 326-ról 52-re csökkent a MÁV-ot érintő kábellopások száma, emellett a fémlopások (pl. sínek, trafók, jelzőtáblák, fedelek) száma is harmadára esett (173-ról 53-ra).

A tavaly november óta hatályos fémtörvénynek köszönhetően érezhetően csökkentek a fémlopások és átláthatóbb lett a fémkereskedelemi szektor. A szabályozás jól tükrözi a fémkereskedelmi politikában bekövetkezett szemléletváltozást, amelynek eredményeképpen a szabályokat betartva működő fémkereskedők gazdaságilag fejlődhetnek, a kulturális értékek, szobrok, műemlékek nem sérülnek. Ugyanakkor a közszolgáltatók felesleges – kábellopásokból, utcai táblák, csatornafedelek eltulajdonításából eredő – kiadásai csökkennek.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)