Júniusban a naptárhatással igazított adatok alapján 6,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbihoz képest, míg az igazítatlan adatok nagyobb, 7,2 százalékos erősödést mutatnak. Ez a növekedés a negyedik leggyorsabb volt az EU-ban, és több mint háromszorosa az uniós átlagnak.
Az élelmiszerforgalom júniusi erőteljes bővülése megerősíti, hogy a fogyasztók alkalmazkodtak a vasárnapi pihenőnap bevezetéséhez. Kedvező, hogy a sorozatban már 24. hónapja bővülő kiskereskedelmi forgalom szerkezete egyre kiegyensúlyozottabb, ugyanis az élelmiszerkereskedelem (+4,5%), valamint az üzemanyag forgalom (+9%) mellett a nem élelmiszer-kereskedelemben (+8,1%) is erőteljes növekedés figyelhető meg éves alapon. Az év első hat hónapját tekintve a kiskereskedelmi forgalom nagysága 6,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét.
Ahogyan az elmúlt időszak adatai, úgy a legfrissebb számok is világosan alátámasztják, hogy - annak ellenére, hogy sokan a forgalom visszaesésével riogattak a vasárnapi pihenőnap bevezetését követően - a szabályozás nem okozott forgalomcsökkenést, az emberek alkalmazkodtak a nyitva tartás változásához, a forgalom áttevődött a hét többi napjára. A növekvő forgalom emellett a foglalkoztatotti létszámra is pozitív hatást gyakorolt: a kiskereskedelemben a legalább 5 fős vállalkozásoknál közel 4400 fővel többen dolgoztak idén júniusban, mint egy évvel korábban, míg a betöltetlen álláshelyek száma az ágazatban meghaladta az 5500-at a július 20.-i adatok szerint.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a lakossági fogyasztás érdemi bővülésével számol az év hátra lévő hónapjaiban is. Ebben fontos szerepet játszik egyebek mellett a foglalkoztatottak számának rekordmértékű növekedése, a reálbérek emelkedése, a banki elszámoltatás következtében a lakosságnál maradó többletjövedelem, illetve az online pénztárgépek gazdaságfehérítő hatása is. A kiskereskedelmi forgalmi adatok megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, a családok pozitívabban látják jövedelmi kilátásaikat.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)