Átmeneti mérséklődés után 11,1 százalékkal nőtt éves összevetésben az ipari termelés ez év augusztusában, így az első nyolc hónapban 2,3 százalékos növekedést mértek. 2010 januárja óta az ágazat termelése 29 százalékkal, 2014. év elejétől pedig a régiós országok közül legnagyobb mértékben, 13,1 százalékkal nőtt Magyarországon.
Az elmúlt két hónap átmeneti mérséklődése után augusztusban újra lendületet vett az ipari termelés: a munkanaphatással korrigált mutató 3,5 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar 13 alágából egy kivételével mindenhol növekedést mértek. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés megközelítőleg egyharmadát képviselő járműgyártás kibocsátása 16,6 százalékkal nőtt 2015. augusztushoz képest.
A két meghatározó alágazat közül a közúti gépjármű gyártása 17 százalékkal, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 15,7 százalékkal bővült. A járműgyártáshoz kapcsolódó gumiipar esetében 13,3 százalékos növekedést mutatnak az adatok a tavalyi év dinamikájához viszonyítva. Így a járműgyártás és a gumiipar alágazatok együttesen 5,6 százalékponttal járultak hozzá a feldolgozóipar növekedéséhez.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar 12 százalékos emelkedést mutatott augusztusban. A csekély súlyú bányászatban 22,5 százalékkal nőtt a termelés, míg az energiaipar kibocsátása 0,8 százalékkal mérséklődött az év nyolcadik hónapjában.
Kiemelkedő teljesítményt nyújtott a gyógyszeripar és a gépgyártás is. Átlag feletti bővülést mértek a második legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágban, az elektronikai valamint a villamos berendezések gyártásban, de a faipar és a textilipar esetében is.
Rövidtávon a magyarországi bizalmi indikátorok alakulása továbbra is pozitív irányba mutat, szeptemberi értékük érezhetően javult augusztushoz képest. A kiemelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése augusztusban 2015 októbere óta nem látott mértékben, 15,4 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához mérten. Ezen belül az új belföldi rendelések 21,9 százalékkal, míg az új exportrendelések 14,3 százalékkal bővültek.
Előretekintve elmondható, hogy az EU-s forráslehívások gyorsítása érdekében hozott kormányzati intézkedések továbbra is számottevően hozzájárulnak majd a termelés növekedéséhez. Ezen túlmenően az ipar fejlesztését, illetve a kapacitások bővítését támogatja az Irinyi Terv is, amelynek köszönhetően a kiemelt ágazatok – járműipar, specializált gép- és járműgyártás, „egészséggazdaság”, élelmiszeripar, „zöldgazdaság”, infókommunikáció, védelmi ipar – teljesítményének felfutása várható középtávon.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)