Az elmúlt évek tendenciáját folytatva júliusban tovább nőtt a külkereskedelmi többlet. Idén júliusban a kivitel 13, a behozatal 14 százalékkal nőtt a megelőző évhez képest, ami közel félmilliárd eurós többletet eredményezett, 50 millió euróval többet, mint egy évvel korábban. A javuló adatok a hazai gazdaság növekedésének és a fogyasztás bővülésének köszönhetőek – értékelte a KSH legfrissebb külkereskedelmi adatait Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár.

A részretekről Nikoletti Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára nyilatkozott a kormany.hu-nak. A videó ezen a linken érhető el.

Az államtitkár szerint a külkereskedelmi forgalom élénkülése mögött mind a külső, mind a belső kereslet erősödése megfigyelhető. A forgalom növekedését a hazai fogyasztás bővülése mellett a növekvő ipari kibocsátás, valamint a járműgyártás dinamikus bővülése is támogatta. Glattfelder Béla kiemelte, hogy szemben a 2002 és 2010 közötti időszakkal, amikor jellemzően többet importáltunk, mint exportáltunk, tehát a kereskedelmi egyenlegünk negatív volt, a jelenlegi kormány alatt hazánk külkereskedelmi mérlege minden évben többlettel zárt.

Ezzel összhangban a legfrissebb, júliusi adatok is bővülést mutatnak: az export értéke mintegy 7,3 milliárd euró, az importé 6,8 milliárd euró. A növekvő teljesítménynek köszönhetően a külkereskedelmi többlet 482 millió euró volt, ami 50 millió euróval több volt, mint egy évvel korábban.. Az idei év első 7 hónapjában az export és az import is 9 százalékhoz közeli mértékben bővült: a kivitel értéke elérte a 49,1 milliárd eurót, míg a behozatalé a 45,4 milliárd eurót, ez közel 3,8 milliárd eurós többletet eredményezett, ami 237 millió euróval haladja meg a 2013. január-júliusi szintet. A gépek és szállítóeszközök importja 9,3 százalékkal, exportja 10 százalékkal emelkedett.

Glattfelder Béla szerint a külkereskedelmi forgalom hosszú ideje tartó bővülése a jövőben is folytatódhat, ezt támogathatja többek között a hároméves csúcson lévő ipari növekedés - így a járműgyártás és a járműgyártáshoz kapcsolódó ágak dinamikus erősödése - mellett a belső fogyasztás több mint egy éve tartó növekedése is.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)