Júliusban 6,8%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest, így már 25. hónapja bővül az ágazat. A júliusi növekedéssel hazánk a harmadik leggyorsabb kiskereskedelmi forgalombővülést érte el az Európai Unióban.

Az elmúlt időszak adatai világosan alátámasztják, hogy az üzletek mellett az egyre nagyobb vásárlóerővel bíró családok is alkalmazkodtak a vasárnapi pihenőnaphoz: a forgalom áttevődött a hét többi napjára, a forgalomnövekedés pedig a foglalkoztatottak számának emelkedését is segítette.

2015 júliusában a kiskereskedelmi forgalom a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 6,8%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A növekedés szerkezete egyre kiegyensúlyozottabb, az élelmiszerkereskedelem, valamint az üzemanyag-forgalom mellett ugyanis a nem élelmiszer-kiskereskedelemben is erőteljes bővülés figyelhető meg. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 6,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,3%-kal emelkedett az értékesítés volumene az egy évvel korábbihoz képest.

A júniusi hónaphoz képest is nőtt a forgalom: a szezonális és naptárhatástól megtisztított volumenindex 0,6%-os növekedést mutatott júliusban. Ezen belül az élelmiszer és élelmiszerjellegű vegyes termékek forgalma 0,8 %-kal, a nem élelmiszer termékek forgalma 0,4%-kal, az üzemanyag-értékesítés pedig 0,7%-kal emelkedett egy hónap alatt. Az év első hét hónapját tekintve szintén bővülést regisztráltak, január–júliusban a forgalom volumene 6,2%-kal haladta meg az előző év azonos időszakát.

Nemzetközi összehasonlításban is jól teljesít a hazai kiskereskedelmi forgalom, hiszen éves alapon a harmadik leggyorsabb növekedést érte el az Európai Unióban. Az Európai Uniós átlag 3,3%-kos növekedést mutatott, míg az eurózónában 2,7%-os bővülést regisztráltak.

A kiskereskedelmi forgalmi adatok megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, a fogyasztók alkalmazkodtak a vasárnapi pihenőnap bevezetéséhez és az emberek a jövedelmi kilátásaikat is sokkal pozitívabban látják. A Nemzetgazdasági Minisztérium az év hátralevő részében is a háztartások fogyasztási kiadásainak érdemi bővülésével számol.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)