Tovább bővült Magyarország kiskereskedelmi forgalma, idén szeptemberben már 4,5 százalékkal, az év első kilenc hónapjában 5,1 százalékkal erősödött az ágazat az egy évvel korábban mértekhez képest.
A KSH legfrissebb adatait értékelve Glattfelder Béla kiemelte, hogy a kiskereskedelmi forgalom sorozatban tizenötödik hónapja bővül, ez a tartósan jó teljesítmény pedig hozzájárul ahhoz, hogy a gazdasági növekedés szerkezete kiegyensúlyozott és hosszú távon is fenntartható legyen.
A gazdaságszabályozásért felelős államtitkár szerint hazánk európai uniós összehasonlításban is jól teljesít: a 4,5 százalékos növekedéssel ismét Európa élmezőnyében vagyunk, a hazai növekedés üteme jóval meghaladja az 1 százalékos uniós átlagot. A háztartások fogyasztásának élénkülését segítette az infláció alacsony szintje és a magas fogyasztói bizalom. Emellett a rekordszintű foglalkoztatás, a reáljövedelmek bővülése és a rezsicsökkentés is támogatta az erősödést. A kiskereskedelmi forgalom növekedésében további tartalékok lehetnek, ugyanis a bankok elszámoltatásával és a devizahitelek lezárásával több pénz maradhat az embereknél – tette hozzá az államtitkár.
Idén szeptemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,4 százalékkal, a nem élelmiszer-kereskedelemben 5,9 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben még nagyobb mértékben, 7,6 százalékkal emelkedett az értékesítés. A vizsgált hónapban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és az internetes kiskereskedelem forgalma (folyó áron) 35 milliárd forinttal volt több szeptemberben, mint egy évvel korábban.
Glattfelder Béla szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedése a következő hónapokban is folytatódni fog, ezt támasztja alá többek között a gazdasági növekedés gyorsulása is, ami a jövedelmek bővülésén keresztül a háztartások jövőbeli fogyasztási kiadását és a kiskereskedelmi forgalom emelkedését egyaránt maga után vonja. Az export mellett tehát már a belső fogyasztás is támogatja a gazdasági növekedést, ennek az egészséges szerkezetnek köszönhetően a GDP bővülése 2015-ben is kiegyensúlyozott maradhat.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)