A szabad vasárnap új lehetőséget teremt a turizmusban, és a szabadidőiparban: fellendítheti a turisztikai szolgáltatók forgalmát - hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára több érintett intézménnyel, szervezettel tartott közös sajtótájékoztatóján.

A kormány fő célja az emberek életminőségének javítása. Ennek része a minél magasabb szabadon elkölthető jövedelem, amelyhez az elmúlt években jelentősen hozzájárult egyebek mellett a családi adókedvezmények kiterjesztése, a rezsicsökkentés, a Széchenyi pihenőkártya pozíciójának javítása a cafeteria-rendszeren belül, de a devizahitelek forintosítása is. Az anyagiakon kívül a jólét előfeltétele a szabadidő is, ezért is fontos a szabad vasárnap – hangsúlyozta Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár.

A városligeti Műjégpálya konferenciatermében, a szabadidőipart reprezentáló szakemberekkel közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szabad vasárnappal kapcsolatos viták az elmúlt időszakban kizárólag fogyasztókról, nem pedig emberekről szóltak, pedig a gazdaságot is elsősorban emberi szempontból kell nézni.

Kép letöltéseForrás: NGM

A munkahelyi hiányzások 50-60 százaléka a fáradtságra vezethető vissza, ezért a korszerűen gondolkodó munkáltatók pontosan tudják, hogy a dolgozó rekreációja, pihenése nélkül  munkateljesítménye is elmarad. Munkáltatói oldalról két-háromszorosan megtérül a pihenésbe fektetett beruházás, ezért is oly népszerű a SZÉP-kártya, amely igen pozitív hatással van a belföldi turizmus egészére. A szabad vasárnap a szabadidőipar és a turizmus fellendülését vetíti előre. Az emberek korosztályonként eltérő, de változatos programválasztékot igényelnek. Ez az igény határozza meg a kínálat alakulásának, az ágazat fejlődésének irányát, mellyel újabb lehetőségek nyílnak családi programok szervezésére, aktív pihenésre, a társas kapcsolatok ápolására.

A helyettes államtitkár visszautalva a vitákra emlékeztetett, hogy a dohányfüstmentes intézkedéseket is a vendéglátóipar egyes szereplőinek tiltakozása kísérte, mert attól féltek, hogy a dohányzás tilalma elriasztja a vendégeket. Ehhez képest ma a gasztronómiai ágazat szárnyal, egyáltalán nem érte kár a vendéglátóipart, sőt a hazai szolgáltatók megítélése egyre pozitívabb.

A változásoktól Magyarországon általában tartunk, bár azok pozitív eredményeket is hozhatnak. Így van ez a szabad vasárnappal is, amely lendületet ad majd a szabadidőipar és a turizmus fejlődésének, várhatóan jelentősen növelve az itteni munkahelyek számát.

„Egy fejlesztés nem ér semmit, ha az embereknek nincs idejük élvezni azt.” Ezt már Juhász Szabolcs, a Fürdőszövetség elnöke mondta. Magyarországon 202 fürdő üzemel, ebből 120-130 egész évben nyitva tart. Ez 30 millió vendéget jelent évente. A Széchenyi pihenőkártyának köszönhetően 20 százalékos bővülés várható. A családok egyre növekvő arányban keresik fel a fürdőket, amelyek különböző keresleti igényeket szolgálnak ki. A Fürdőszövetség arra számít, hogy a vasárnapi forgalom nőni fog.

Hasonlóan vélekedik Medzihradszky Zsófia, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgató-helyettese, aki megjegyezte, hogy a hazai múzeumok briliáns kínálatot nyújtanak, és a belépőjegyek olcsók. A szabad vasárnaptól e tendencia megváltozását várják, hiszen a múzeumlátogatók nagy százalékban családdal érkeznek. A hazai múzeumok felkészülten várják az érdeklődés növekedését. Büszkén utalt arra, hogy a hozzájuk látogató gyermekek körében kiállításaik mennyire népszerűek.

Ugyanez a helyzet a budapesti Állatkerttel, ahol a nemrégiben megvalósult bővítéssel tovább növekedett a látogatószám. Hanga Zoltán szóvivő szerint tavaly 1,077 millió látogató kereste fel a Fővárosi Állatkertet, az ország leglátogatottabb kulturális intézményét, amely a család minden korosztálynak egyszerre tud izgalmas és élményekkel teli szórakozást kínálni.

Győri Tamás József, a Természetjáró Szövetség igazgatója ehhez csatlakozva fejtette ki, hogy a természetjárás területén is száz éve nem látott fejlesztés valósul meg hazai és uniós forrásokból. Olyan fejlesztésekre utalt, mint a Kék kör megújítása, 24 ezer kilométer turistaút felmérése, természetjáró térinformatikai rendszer kialakítása és a KKV-k számára is komoly lehetőséget jelentő turistaház-fejlesztési program.

A szabadidőipari ágazat képviselői egyetértettek abban, hogy ma Magyarországon óriási szükség van arra, hogy a szülők – akik a statisztikák szerint átlagosan napi 7 (!) percet töltenek gyermekeikkel – módot találjanak többek között a közös szabadidő minőségi eltöltésére, családi programokra, aktív pihenésre, társas kapcsolataik ápolására. A várhatóan növekedő igényeknek a turizmus-szabadidő ágazat meg tud majd felelni, örömmel és felkészülten várják a vendégeket.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)