Az elmúlt év egészében 5,6 százalékkal erősödött a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon, melynél magasabb értéket utoljára 2004-ben mértek.

A decemberi adatok 4,5 százalékos bővülést mutatnak az egy évvel korábbihoz képest, ezzel a hazai kiskereskedelmi forgalom az ötödik leggyorsabb növekedést érte el az Európai Unióban. A lakosság vásárlóerejét az alacsony infláció, a növekvő keresetek és az élénkülő foglalkoztatás mellett az olyan kormányzati intézkedések is segítették, mint a devizahitelek rendezése vagy a családi adókedvezmény megemelése.

A KSH előzetes, naptárhatással igazított adatai alapján a kiskereskedelmi forgalom 2015 decemberében 4,5 százalékkal bővült éves alapon, az igazítatlan adatok 5,0 százalékos növekedést mutatnak.

A forgalom összetevőit tekintve decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4 százalékkal, a nemélelmiszer-kiskereskedelemben 6,4 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,7 százalékkal emelkedett az értékesítés.

2015 decemberében az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 954 milliárd forint volt. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 41 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 12 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.

Az egész évet nézve 2015-ben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,1 százalékkal nőtt az értékesítés.

Az elmúlt 31 hónap emelkedő kiskereskedelmi forgalmi adatai megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, hiszen jövedelmi kilátásaikat sokkal pozitívabban látják. A forgalom több hónapja tapasztalt dinamikus növekedése is megerősíti, hogy a fogyasztók alkalmazkodtak a vasárnapi pihenőnap bevezetéséhez.

2016-ban a kiskereskedelmi forgalom további növekedése várható, melyet a devizahitelek rendezésén túlmenően a tovább emelkedő reáljövedelmek, a rekordmértékű foglalkoztatás, illetve olyan intézkedések, mint a kétgyermekes családi adókedvezmény megemelése, egyes állami közszolgáltatások díjának, valamint bizonyos illetékeknek a mérséklése vagy eltörlése, a sertés tőkehús általános forgalmi adójának 27-ről 5 százalékra történő csökkentése, illetve a személyi jövedelemadó 1 százalékpontos mérséklése is támogatnak.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)