Októberben 10,1 százalékkal nőtt az ipari termelés Magyarországon az egy évvel korábbihoz képest, ezzel sorozatban 26. hónapja erősödik az ágazat. Az év első tíz hónapjában a tavalyihoz képest 7,1 százalékos emelkedés volt tapasztalható. Az ipar növekedése továbbra is kiegyensúlyozott szerkezetben zajlik: a feldolgozóipar tizenhárom alágából tizenegyben termelésbővülést mértek, és az ország minden régiójában nőtt az ágazat teljesítménye.
A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított havi index – az előző hónaphoz hasonlóan – októberben is növekedett, 1,7 százalékkal. Az októberi bővülést továbbra is a feldolgozóipar, azon belül a járműgyártás és a szorosan hozzákapcsolódó ágazatok támogatták érdemben. Ezen ágazatok pozitív eredményei összesen 10,7 százalékos növekedést hoztak. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát képviselő járműgyártásban jóval az iparág átlaga feletti, 26,9 százalékos bővülés volt tapasztalható éves összehasonlításban, míg a hozzá kapcsolódó gumiiparban 12,8 százalékos növekedést mutatnak az adatok.
Rövidtávon az ipari termelés növekedését vetíti előre az a tény, hogy a kiemelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése októberben kiemelkedő mértékben, 20,1 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest. Az új belföldi rendelések 22, az új exportrendelések 20 százalékkal nőttek. Ezzel együtt a teljes rendelésállomány 11,4 százalékkal haladta meg a tavaly októberi értéket.
A bizalmi indikátorok változatlanul pozitív képet vetítenek előre, és többnyire felfelé mozdultak el novemberben. A magyarországi beszerzési menedzser index (BMI) novemberi értéke is a pozitív várakozások túlsúlyát mutatja, sőt a múlt havi minimális mérsékelődést követően az év eleje óta kiemelkedően magas értéket ért el. Az ipari termelésben mért pozitív értékek is bizonyítják azt, hogy a magyar reformok működnek.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)