Hazánk kiskereskedelmi forgalma sorozatban tizenegyedik hónapja bővül, a májusi, csaknem 5 százalékos erősödéssel pedig Magyarország a harmadik legnagyobb mértékű növekedést érte el az Európai Unióban.

A háztartások fogyasztásának élénkülése többek között a rezsicsökkentésnek, a családi adókedvezménynek, a foglalkoztatás rekordszintű bővülésének, a reáljövedelmek emelkedésének és a növekvő fogyasztói bizalomnak köszönhető.

A KSH adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom idén májusban 4,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, míg az év első öt hónapjában a 6,6 százalékot is elérte a bővülés mértéke. A kiskereskedelmi szektor forgalma májusban több mint 730 milliárd forint volt, amely 40 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 8,1 százalékkal nőtt a forgalom, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,6 százalékos bővülést mértek. Az üzemanyag-kiskereskedelem forgalma 1,5 százalékkal volt magasabb, mint 2013 májusában.

Az Európai Unió tagállamainak legfrissebb statisztikáit figyelembe véve elmondható, hogy Magyarországon mérték az egyik legdinamikusabb bővülést a tagállamok között. Hazánk kiskereskedelmi forgalma jóval az Európai Unió átlaga (1,2 százalék) feletti teljesítményt mutat, míg a V4-es országok között a legnagyobb növekedést érte el.

A kiskereskedelmi forgalom elmúlt hónapokban mért kiugró teljesítménye, valamint a háztartások fogyasztásának tavalyi, negyedévről negyedévre történő bővülése is azt mutatja, hogy hazánkban tartós és folyamatos a belső fogyasztás erősödése. A Kormány célja az elmúlt időszakban az volt, hogy az embereknél minél több pénz maradjon, és nőjenek a lakosság megtakarításai. Ennek köszönhetően a magyar gazdaság olyan fejlődési pályára állt, amelyben az export mellett a belső kereslet, a fogyasztás is egyre inkább húzza a gazdasági növekedést. Várakozásunk szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedése a következő hónapokban is folytatódni fog.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)