Első ízben találkoztak személyesen a 16 közép- és kelet-európai ország turisztikai koordinátorai, az érintett minisztériumok képviselői, valamint a kínai utaztatásban érdekelt vállalkozások a Budapesten március 25. és 27. között megrendezett Kína-KKE turisztikai együttműködés szakmai konferenciáján, ahol az új Peking-Budapest járat indítását is bejelentették.

Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára a Kína-KKE turisztikai együttműködés szakmai konferenciáját megnyitó beszédében kiemelte: a tavaly májusban budapesti központtal felállított, a Magyar Turizmus Zrt. keretein belül működő Kína-KKE Turisztikai Koordinációs Központ felelős a régió 16 országának népszerűsítéséért a kínai turisztikai piacon.

Rámutatott: elsőként a turizmus területén sikerült elérni, hogy az államigazgatási és turisztikai szervezetek szintjén már elindult a szakmai munka a kínai utaztatásban érdekelt üzleti vállalkozók bevonásával újabb szintre emelkedjen. Magyarország ebben a régió 16 országát képviseli. Bejelentette azt is, hogy az Air China május elsejével heti 4 járatot indít Peking-Budapest között, minszki közbenső leszállással, ami szavai szerint élénkítheti az egész régió forgalmát.

A szakmai megbeszéléseken a KKE-régió 127 turisztikai vállalkozása, és touroperátora vesz részt és tárgyalhat 27 kínai utazásszervező vállalkozással a turisztikai együttműködésről, amelynek két kulcsterülete a vízumügyek és a légiközlekedés Kína és a régió között, erről a konferencián szakértői előadásokat tartanak - ismertette.

Beszámolt arról is, hogy néhány napja a magyar kormány ratifikálta azt a megállapodást, ami a szervezet hivatalos nyelveként elismeri a kínai nyelvet, és csatlakozásra kérte fel a többi részt vevő országot.

Somogyi Zoltán, az UNWTO főtitkárhelyettese megnyitó beszédében ismertette: a nemzetközi turizmus a minden várakozást meghaladóan 4,7 százalékkal nőtt tavaly, a számos ágazati kihívás - közöttük a geopolitikai, egészségügyi kockázatok ellenére, és a növekedés az előrejelzések szerint tovább folytatódik. A növekedésben Kína részvétele megkérdőjelezhetetlen: 2014-ben a Kínából külföldre irányuló utazások száma világszerte 11 millióval, 110 millióra nőtt. A Kínából Európába érkezők száma kissé megtorpant, 6-7 millióra, ami azt mutatja, hogy Európának többet kell tennie a kínai beutazók számának növelése érdekében. Rámutatott a kormányok közötti regionális, szubregionális együttműködések fontosságára, erre jó példa az alig egyéves Kína-KKE turisztikai együttműködés.

Li Jinzao, a Kínai Népköztársaság Nemzeti Turisztikai Hivatalának (CNTA) elnöke beszámolt arról, hogy az ágazat Kínában stabil növekedést mutatott más gazdasági szektorokhoz hasonlóan, 2014-ben 3,6 milliárd kínai turista utazott belföldre, ami 10 százalékkal több az előző évinél. A beutazók száma elérte a 128 milliót, a kiutazók száma 19,49 százalékos növekedéssel először átlépte a 100 milliós 'álomhatárt', 107 milliót tett ki - fogalmazott. Kína továbbra is a világ legnagyobb belföldi turisztikai piaca, és a világ legnagyobb küldőpiaca, ami a világ és a KKE-régió összehangolt támogatásának és erőfeszítésének eredménye.

Elmondta, hogy a nagyszabású budapesti eseménysorozat remek lehetőséget biztosít a kelet-közép-európai régió szakemberei számára a kínai piac megismerésére és a piaci kapcsolatok kiépítésére.

Faragó Péter, az MT Zrt. vezérigazgatója beszámolt arról, hogy már számos eredményt értek el az együttműködés keretein belül, és új kétnyelvű, kínai-angol honlapot indítottak, amelyen a régió országainak lehetősége van bemutatkozni. A márciusi eseménysorozat lebonyolításán kívül a központ tovább dolgozik a KKE régió turisztikai kínálatának megismertetésén és összehangolásán. A közös honlap közös kampányok szervezését fogja elősegíteni.

(MTI)