A kormány arra törekszik, hogy a foglalkoztatottság növekedése mellett csökkenjen a munkahelyi balesetek száma - jelentette ki a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön Békéscsabán, sajtótájékoztatón.

Bodó Sándor a szaktárca és a Békés megyei kormányhivatal által szervezett munkavédelmi konferencián rámutatott: a megfelelő munkakörülmények biztosítása alapvetően a munkaadó felelőssége, de a törvényhozásnak, a kormányzatnak és az államigazgatásnak fontos feladata van a szabályozás és az ellenőrzés során. Az államtitkárság ehhez azzal járul hozzá, hogy "a legjobb tudásuk szerint adják meg a szakmai útmutatásokat a helyi kollégáknak" - mondta.

A cél teljesen egyértelmű, hogy biztonságos körülmények között tudjanak a munkavállalók dolgozni, mert ez a siker garanciája - szögezte le. Az államtitkár arra az ellenzéki kritikára, hogy nem csökkent nagyobb mértékben a munkabalesetek száma elmondta, 2010 óta csaknem 800 ezerrel nőtt a munkavállalók száma, ennek köszönhetően a balesetek száma arányában csökkent.

Az államigazgatás munkavédelemmel kapcsolatos feladatairól kiemelte, hogy az ellenőrzések mellett egyre nagyobb szerepet kap a megelőzés. A nagyobb cégek, illetve multinacionális vállalkozások számára rendelkezésére áll az a személyi állomány, akiknek a munkavédelem a speciális feladata. De egy mikro-, kis- és középvállalkozásnak nincs ekkora kapacitása, ezért fontos, hogy részükre a kormányhivatalok megfelelően felkészült tanácsadókat biztosítsanak - mondta.

Takács Árpád, a megyei kormányhivatal kormánymegbízottja  elmondta, hogy az elmúlt egy évben csaknem ezer vállalkozást kerestek fel kérdőíves formában, az adatok kiértékelése után most arra helyezik a hangsúlyt, hogy olyan protokollokat és szakmai irányelveket dolgozzanak ki, amelyek segítik a kkv-k munkavédelmi törekvéseit.

Herceg Tamás, Békéscsaba és térsége országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy Békésben némileg magasabb a munkanélküliségi ráta, mint az országos átlag. Ezért kiemelten fontos, hogy minél több beruházás valósuljon meg a térségben. Elmondása szerint tavaly 93 milliárd forint működőtőke érkezett a megyébe, és további fejlesztési forrásokra számít Békés a Modern Városok Programja, illetve a Településfejlesztési Operatív Program keretében. Ezeknek a beruházásoknak és engedélyeztetési eljárásoknak a során komoly teendői vannak a területi kormányhivatal munkavédelmi szakembereinek is - jelezte.

(MTI, PM)