Késlekedik az Európai Bizottság az országspecifikus ajánlásokkal, így konkrét tartalom nélküli vitát folytattak le a foglalkoztatási és szociális miniszterek Luxemburgban – mondta Bodó Sándor az Európai Tanács ülését követően.

A foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkár közölte, a csúszás látványosan csorbítja a Tanács szerepkörét és merőben eltér az elmúlt évek gyakorlatától.

Bodó Sándor államtitkár hozzászólásában hangsúlyozta, hogy az európai szemeszter folyamatának vissza kell térnie az eredeti céljához, azaz középpontjában a gazdasági koordináció kell, hogy álljon, amely figyelembe veszi a versenyképességi, foglalkoztatási és szociális célok közötti összefüggéseket.  Mint mondta, a jelenlegi szemeszter egyre jobban eltér ettől a megközelítéstől és számos, a gazdasági kormányzáshoz nem illeszkedő kérdés kerül előtérbe, amelyek kezelésére külön mechanizmusok állnak rendelkezésre. Emellett a szociális és foglalkoztatási területen a fejlesztési prioritásokat a tagállamoknak maguknak kell meghatározniuk, nemzeti körülményeik, kihívásaik és politikai prioritásaikra tekintettel. Ezek olyan tényezők, melyekben a tagállamok tudják meghozni a megfelelő döntéseket – tette hozzá az államtitkár.

Bodó Sándor aggályának adott hangot a menetrenddel kapcsolatban és elmondta, hogy elfogadhatatlan az Európai Tanács szerepének csökkenése. Ennek fényében kérte, hogy az ajánlásokat idén is vitassák meg az állam és kormányfők. A konkrét tárgyalások - elsőként szakértői szinten - csak június második felében indulhatnak meg, ezért a miniszterek egy rendkívüli Tanács-ülésen, várhatóan július 8-án fogadják el azokat.

A Tanács ülésén emellett minősített többséggel elfogadták a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtéséről szóló irányelvet. Magyarország hozzászólásában kiállt a magyar családpolitika vívmányaiért, hiszen ezek a kérdések is elsősorban a tagállamok hatáskörébe tartoznak. A szubszidiaritás és arányosság elvét szem előtt tartva Magyarország nem tud támogatni semmilyen olyan uniós intézkedést, amely veszélyezteti a magyar családpolitikát és annak elért eredményeit. Magyarország mellett Hollandia, Szlovénia és Dánia ellenezte az irányelv elfogadását, Lengyelország és Ausztria pedig tartózkodott. Magyarország, Szlovénia valamint Németország Csehországgal és Horvátországgal közösen nyilatkozatot fűzött a jogszabályhoz.

(Pénzügyminisztérium)