Magyarország minden megyéjében 10 százalék felett emelkedtek a bruttó és nettó bérek egyaránt 2018 első kilenc hónapjában. A hatéves bérmegállapodás eredményeként a gazdaságilag kevésbé fejlett megyék többségében nagyobb mértékben nőttek a bérek, ami érdemben erősíti a kisebb keresetű megyék felzárkózását is.

A reálbérek is kimagasló mértékben, 8,8 százalékkal emelkedtek az első három negyed évben, ennek következtében a háztartások bevételei tovább növekedhetnek, javítva ezzel a magyar családok anyagi helyzetét is.

11,7 százalékkal emelkedtek a bruttó és nettó keresetek Magyarországon az év első kilenc hónapjában, ami főként a 8, illetve 12 százalékkal magasabb minimálbérnek és garantált bérminimumnak, a versenyszféra növekvő munkaerő-keresletének és a közszféra életpálya programjainak köszönhető.A piaci szférában 10,9 százalékkal nőttek a bérek egy év alatt, ami tovább segíti a bérmegállapodás szerinti munkáltatói adóteher további csökkentését.

A január-szeptemberi nemzetgazdasági bruttó átlagkereset 324 ezer forint volt, a versenyszférában pedig elérte a 335 ezer forintot. A nettó keresetek a bruttó bérekkel megegyező ütemben nőttek, míg a nettó reálkeresetek 69 hónapja emelkednek töretlenül. A minimálbérekkel együtt a magasabb kategóriába tartozó bérek is folyamatosan növekedtek. Emiatt 2017-re a nettó keresetek reálértéke – a családi kedvezmények figyelembevételével – átlagosan 36,3 százalékkal nőtt 2010-hez képest.

A többgyermekes munkavállalók keresetének reálértéke az átlagosnál jobban emelkedett, így a kétgyermekesek reálbére közel 46 százalékkal, a háromgyermekeseké pedig mintegy 65 százalékkal nőtt 2010 és 2017 között. A kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodás a jövőben tovább enyhítheti a kialakult bérfeszültségeket, egyfelől ösztönözve a munkavállalási hajlandóságot, másfelől fokozva a magyar munkaerő megtartását.

(Pénzügyminisztérium)