A magyar gazdaság jövőjét azok a sikeres vállalkozások jelentik, amelyek folyamatosan fejlesztik termelésüket, megállják a helyüket az egyre élesebb hazai és nemzetközi piaci versenyben és biztos megélhetést teremtenek dolgozóik számára – hangsúlyozta Varga Mihály annak alkalmából, hogy a mai napon két Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vállalkozás kormánytámogatásból megvalósult beruházását adják át.
A csengeri Szamos Cipőipari és Kereskedelmi Kft., valamint a kisvárdai Master Good cégcsoport fejlesztéseivel több mint száz új munkahely jött létre a térségben.
A kormány gazdaságpolitikájának része az is, hogy saját forrásból is támogatja a hazai termelővállalatok fejlődését – emelte ki Varga Mihály a 2015-ben indult Nagyvállalati Beruházási Támogatás-programot értékelve. Mint mondta: olyan hazai cégek fejlesztéseihez járultak hozzá, amelyek az előírások miatt elesnek az uniós pályázatoktól.
A miniszter a programot sikeresnek ítélte: a tavaly megítélt 3 milliárd forintnyi támogatás révén 8,6 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg, és közel 500 tartós új munkahely jött létre országszerte. A támogatási forma elérte azt a célt is, hogy hozzájáruljon a nyertes vállalatok versenyképességének emeléséhez, piaci pozíciójuk megőrzéséhez, illetve megerősítéséhez – tette hozzá Varga Mihály kiemelve, hogy az első év sikeres vállalatai nyitották meg az utat azelőtt, hogy az idén már ötszörös kerettel hirdessék meg a pályázatot.
A mai napon két kelet-magyarországi cég kormánytámogatásból megvalósult beruházását adják át: Közép-Európa legnagyobb baromfifeldolgozója, a kisvárdai Master Good cégcsoport új fejlesztéseit 438 millió forinttal támogatta a kormány, 81 új munkahely létrejöttét elősegítve. A csengeri Szamos Kft. kapacitásbővítő beruházásához 65 milliós költségvetési forrást nyert el, a foglalkoztatottak számát 20 fővel tudták ennek köszönhetően bővíteni – tájékoztatott a szakminiszter.
A gazdasági növekedésből Szabolcs-Szatmár-Bereg megye is kivette a részét, a régióban 2010 hasonló időszakához képest mintegy 40 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 20 százalék feletti növekedési ütemnek felel meg, ez jóval meghaladja a 13 százalékos országos átlagot – emlékeztetett Varga Mihály.
Hozzátette: a munkanélküliség is itt csökkent a leggyorsabban, a 2010-es 16,9-ről 11,8 százalékra – mutatott rá a miniszter megemlítve, hogy van még tenni való a térségben, mert a közfoglalkoztatás részaránya még mindig jelentős. A kormány azon dolgozik, hogy ösztönözze a piaci munkahelyek létrehozását, ezért a nyíregyházi járáson kívül az egész megyét szabad vállalkozási zónává minősítette – tette hozzá Varga Mihály.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)