Tovább gyorsult a bérnövekedés dinamikája hazánkban 2017 első öt hónapjában: 12,1 százalékkal emelkedtek a bruttó és a nettó keresetek a KSH adatai szerint – jelentette be Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, a mérsékelt inflációs környezetnek is köszönhetően

a bérek reálértéke 9,5%-kal nőtt, ezzel 53 hónapja folyamatosan emelkednek a reálkeresetek.

Az idei év elejéhez hasonló létszámnövekedés az ezredforduló óta nem következett be Magyarországon a versenyszférában, ahol májusban - a legalább 5 embert foglalkoztató vállalkozásoknál - kiemelkedő mértékben, 67 ezer fővel bővült a foglalkoztatottak száma.

A tárcavezető elmondta, ilyen erős reálbér-emelkedésre több mint tizenöt éve nem volt példa az első öt hónapban. Ez

elsősorban a tavaly novemberi hatéves bérmegállapodásnak köszönhető,

amely a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emelését, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek érdemi mérséklését tartalmazza. Mint mondta, a versenyszférában január-májusban a bruttó és a nettó bérek átlagosan 10,6%-kal nőttek, ezalatt a közszférában a kormány bérintézkedéseinek hatására kimagasló, átlagosan 14,6%-os volt a bérnövekedés a közfoglalkoztatás hatása nélkül.

Varga Mihály megjegyezte, a kormány kezdeményezésére elfogadott hatéves bérmegállapodás további lendületet adhat a munkaerőpiacnak, a következő években csökkenhet vagy meg is szűnhet a hazai bérek régiós lemaradása, miközben a bérekre rakódó terhek és a társasági adó mérséklődése a vállalatok költségeit is csökkenti. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette, a folyamatosan emelkedő kiskereskedelmi forgalom és a belföldi turizmus lendületes bővülése jól mutatja, hogy

a magyar családok anyagi helyzete javul,

ami a keresetek érdemi emelkedésének köszönhető.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)