Januárban 1,4 százalékkal voltak alacsonyabbak a fogyasztói árak, mint az előző év azonos időszakában, így az ármérséklődés üteme tovább gyorsult.
A legfrissebb adat sorozatban ötödik alkalommal mutat negatív értéket. Az alacsony infláció legfőbb nyertesei a családok mellett leginkább a nyugdíjasok, hiszen a bérekkel együtt a nyugdíjak vásárlóértéke is nő.
Az árak stabilitása hozzájárul a jövedelmek, a bérek és a nyugdíjak értékállóságához, a növekvő reáljövedelmek pedig a fogyasztás és a megtakarítások bővülését segítik elő. A fogyasztás erősödése a gazdasági növekedést támogatja.
Az inflációt leszorító tényezők közül az üzemanyagár-csökkenés volt a legjelentősebb, amely egész Európában negatív inflációt okozott.
A maginfláció is csökkent, de továbbra is mérsékelt, 0,7 százalékos árdinamikát jelez. Ez a mutató kiszűri az élelmiszer- és energiaárak változásainak hatását. A pozitív tartományban maradó maginfláció is jelzi, hogy nincs deflációs veszély Magyarországon.
A nemzetközi dezinflációs környezetnek köszönhetően 2015 egészében alacsony árdinamikára számítunk, ezért inkább a külső hatások által kevésbé érintett termékkörök (alkohol- és dohánytermékek, piaci szolgáltatások) esetében van esély drágulásra.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)