2015-től a Nemzetgazdasági Minisztérium lesz a szakképző iskolák fenntartója - jelentette be a tárca vezetője a szakképzési és felnőttképzési intézmények országos tanévnyitóján csütörtökön, Miskolcon.
Varga Mihály ezt azzal indokolta, hogy a megfelelő szintre emelt szakképzés nélkül a legjobb gazdaságpolitika sem lehet eredményes, ennek pedig a legcélravezetőbb módja, ha a terület egy kézbe kerül.
A politikus közölte: ettől a lépéstől azt várják, hogy a szakképzést, a fejlesztéseket koncentráltabban és hatékonyabban tudják majd megvalósítani.
Mint mondta: 2013 második felétől a magyar gazdaság egyértelműen növekvő pályán van, miközben sikerült az egyensúlyt is megőrizni. Felidézte, hogy az ország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, csökkentették az államadósság szintjét, a deficit mértékét pedig három százalék alá szorították. Értékelése szerint az is örvendetes, hogy Magyarország a második negyedévi 3,9 százalékos gazdasági teljesítményével az Európai Unió 28 tagországa közül az első volt.
Varga Mihály hozzátette, hogy a növekedéshez a leginkább a második negyedévben is a termelő szektorok járultak hozzá, mivel jelentősen, mintegy 10 százalékkal bővült az ipari termelés. A gazdaság növekedéséhez a nettó export mellett már a belső kereslet, azaz a végső fogyasztás és a beruházások is érdemben járultak hozzá – hangsúlyozta, rámutatva: az inflációt, a folyó fizetési mérleget és a pénzügyi egyensúlyt tekintve is kedvező pályán van az ország.
Varga Mihály felhívta a figyelmet a legfrissebb munkaügyi statisztikákra, mint mondta, az adatok szerint idén júliusban 4 millió 127 ezer ember dolgozott Magyarországon. Ez a szám 164 ezerrel, 4,1 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban. Hozzáfűzte, hosszú évek óta először nyolc százalék alá csökkent a munkanélküliek aránya. Javultak a fiatalok elhelyezkedési lehetőségei is, akik közül 3,3 százalékkal többen találtak munkát, mint egy évvel korábban.
Varga Mihály úgy fogalmazott, hogy Magyarország „visszakerült az élmezőnybe”.
(MTI)