A felsőoktatásnak egyszerre kell alkalmazkodnia a gazdasági és munkaerőpiaci igényekhez, valamint a kutatás-fejlesztési és innovációs folyamatokhoz – mondta Varga Mihály a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 235. tanévnyitó ünnepségén.

A nemzetgazdasági miniszter köszöntőjében kiemelte: a kormány célja az, hogy a kutatási eredmények mielőbb hasznosuljanak a termelésben is.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A tárcavezető leszögezte: a gazdaságfejlesztés igen fontos szakaszához ért, amely meghatározó lehet az ország hosszú távú versenyhelyzete szempontjából. Magyarországnak át kell állnia az innováció-vezérelt gazdaságra, az iparnak a tudásra, a kutatás-fejlesztésre és az új technológiák alkalmazására kell támaszkodnia. Ehhez a kormány kidolgozta és megvalósítja az újraiparosítás programját, az Irinyi tervet és a Jedlik Ányos Tervet.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A gazdasági eredményekről szólva a miniszter felidézte: az újraiparosítás gyors ütemben halad, 2010 óta 27,5 százalékkal emelkedett a hazai ipar teljesítménye és idén is 5 százalék körüli növekedés várható. Emellett egyre több külföldi nagyvállalat hozza Magyarországra a termelés mellett a kutatás-fejlesztési tevékenységét is.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A kormány célja, hogy a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók a munkaerőpiacon is hasznosítható ismereteket szerezzenek, továbbá hogy a kutatási eredmények a társadalom és a nemzetgazdaság számára hasznosak legyenek – emelte ki a tárcavezető, hozzátéve: ennek érdekében olyan rendszer létrehozása a cél, amelyben minden szinten van kapcsolódás a kutatás, az oktatás és a termelő szféra között. A kormány ezért számos formában támogatja az egyetemek és az iparvállalatok együttműködését – tette hozzá.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)