A Kormánynak az adósságráta csökkentésére és a gazdaság fenntartható növekedési pályán tartására irányuló erőfeszítései beérni látszanak a Fitch szerint. A pénteken kiadott pozitív hangvételű közleményében a hitelminősítő a kedvező hazai folyamatok elismeréseként stabilról pozitívra változtatta Magyarország hitelminősítési kilátását. Hazánk így még közelebb került a befektetésre ajánlott kategória eléréséhez. A javulásban több tényező is meghatározó szerepet játszott.
Egyrészt kulcsfontosságú a kormányzat 3%-os hiánycél melletti elkötelezettsége, amely az adósságráta csökkenő trendjét eredményezi. A hazai tőkepiac bőséges és likvid, amely kellő mértékű fiskális rugalmasságot biztosít. Ezenkívül az adósságkezelés is hatékony, a finanszírozás belföldi lábának erősítésére vonatkozó törekvések sikeresnek bizonyultak, valamint folyamatosan mérséklődik az adósság devizaaránya is. Másrészt az ország külső adóssága is nagymértékben csökkent annak köszönhetően, hogy mind a háztartások, mind a vállalatok, mind a bankok külső eladósodottsága érdemben mérséklődött az elmúlt években.
Az ország csökkenő külső sérülékenysége megmutatkozik a folyó fizetési mérleg évek óta megfigyelhető többletében, a követelményeket messzemenőkig teljesítő devizatartalékban, a kedvező külső likviditási pozícióban és a turbulens piaci körülmények között is jól teljesítő forintban. Az alacsonyabb külső kitettség pedig teret enged arra, hogy a kormányzati intézkedések kedvező hatása kibontakozhasson, amely abban már tükröződik, hogy megfordultak a beruházási és fogyasztási trendek.
A beruházások tavalyi kiugró növekedésében nagy szerepet játszottak az uniós fejlesztési források is, ezenkívül a belső fogyasztás szintén élénkülőben van, amely a kiskereskedelmi adatokon jól látszik.
A háztartások fogyasztása továbbra is a növekedés egyik fő hajtóereje marad, amit az alacsony infláció mellett a munkaerő-piaci folyamatok és a foglalkoztatás erőteljes bővülése jelentős mértékben támogat.
A Fitch kiemeli továbbá, hogy a kormányzat és az EBRD-vel közötti megállapodás – amely révén létrejöhet a bankszektor közös partnerségen alapuló és a nemzetközi legjobb gyakorlatoknak megfelelő szabályozása – lökést adhat a hitelezésnek, ezáltal a további növekedésnek
(Nemzetgazdasági Minisztérium)