Az elmúlt évek gazdaságpolitikájával, a szabályozórendszer változtatásával a kormány a Magyarországon működő vállalkozások versenyképességét segítette – hangsúlyozta Varga Mihály a Világgazdaság című napilap konferenciáján.

A kormány a foglalkoztatás támogatásával, az adminisztratív akadályok lebontásával, új adópolitikával és a fejlesztési forrásokhoz való hozzáférés megkönnyítésével támogatta a cégek fejlődését.

Varga Mihály a kormány gazdaságpolitikai intézkedéseit elemezve elmondta: a kabinetnek 2010 után olyan szerkezeti reformokat kellett végrehajtania, amelyek alapjaiban változtatták meg a magyar gazdaság lehetőségeit. „Ma már sikerként könyvelhetjük el, hogy csökkent a gazdaság külső sebezhetősége, illetve az államadósság, miközben a költségvetési hiányt már évek óta 3 százalék alatt tudjuk tartani” – szögezte le a szakminiszter.

Kép letöltéseAz elmúlt évek gazdaságpolitikájával, a szabályozórendszer változtatásával a kormány a Magyarországon működő vállalkozások versenyképességét segítette Fotó: Dede Géza/NGM

Varga Mihály fontos eredménynek nevezte, hogy a magyarországi kis- és középvállalkozások is sikerrel vettek részt ebben a folyamatban, és növelni tudták teljesítményüket a termelésben, illetve az exportban is. A KSH adatai alapján kijelenthető, hogy a kkv-k teljesítménye a legtöbb mutató tekintetében javult a magyar gazdaságban 2014-ben az előző év adataihoz képest – tudatta a tárcavezető. A kormány külpiacra lépést segítő intézkedéseit értékelve elmondta: a magyar cégek exportaránya növekedésnek indult, és ez összhangban van azzal a kormányzati törekvéssel, amely 12 ezer hazai cég exportképessé válását célozza.

Kép letöltéseA magyar cégek exportaránya növekedésnek indult Fotó: Dede Géza/NGM

A 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban 466 milliárd forint a hazai kis- és középvállalkozások fejlesztését szolgálja majd. A nemzetgazdasági tárca által felügyelt GINOP keretében eddig a kis- és középvállalkozások részére 25 pályázati felhívás jelent meg 651 milliárd forint értékű keretösszeggel. Ezt az év végéig további 27 pályázati felhívás követi. A kormány ezekkel az intézkedésekkel szeretné elérni, hogy a középvállalkozói réteg tovább erősödve hitelképes szektorként működjön.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)