A görög válság kezelése volt a fő témája az unió gazdasági és pénzügyminisztereit tömörítő tanács, az Ecofin keddi ülésének. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a görög helyzetről szóló elnökségi beszámolót értékelve, elmondta: ismét bebizonyosodott, hogy Magyarország a korábbi kritikák ellenére vállalt és képviselt gazdasági programjának köszönhetően az elsők között lábalt ki az egész Európát sújtó krízisből.

A most elfogadott mentőcsomag, illetve annak várható következményei nem lesznek számottevő hatással Magyarország gazdasági és pénzintézeti működésére.

Az Ecofin-miniszterek a július 14-i tanácskozáson tájékoztatást kaptak az euróövezeti vezetők csúcstalálkozójának (Eurogroup) napirendjén szereplő kérdésekről, különös tekintette a görög krízis kezeléséről. A hazánkat képviselő tárcavezető az ülést követően elmondta, Görögország az elmúlt években hozott döntéseinek, valamint a nemzetközi intézmények által javasolt terápiának is köszönhetően már nincs abban a helyzetben, hogy egyedül dönthessen arról, miként kívánja rendezni megrendült gazdasági helyzetét.Varga Mihály kijelentette, a görög viszonyok rendezése összeurópai problémává vált. Az Eurogroup hétfőn reggel napvilágra került megegyezése még nem jelent végleges megoldást, szigorú feltételeknek kell teljesülnie, többek között számos nemzeti parlament, beleértve a görög és a német törvényhozás jóváhagyására is szükség van, hogy formálisan is megkezdődhessenek a tárgyalások a program részleteiről. Varga Mihály hozzátette: a görög társadalom számára óriási terhet jelent majd a hitelcsomag közvetlen és közvetett hatása.

A tanácskozáson megvitatták a luxembourgi elnökség Ecofin-munkaprogramját. A magyar fél hangsúlyozta: Magyarország támogatja az Európai Beruházási Terv megvalósítását, amely az európai gazdaság növekedésének útjában álló egyik akadály, a beruházások elmaradásának felszámolását tűzte ki célul.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)