Az elmúlt évek eredményei után már nem az az elsődleges cél, hogy minden területen vonzzuk a beruházásokat, a teljes foglalkoztatottság küszöbén ugyanis előtérbe kerül a gazdaság igényeinek megfelelő szakképzettség és a termelékenység is – jelentette ki Varga Mihály a Joint Venture Szövetség 30 éves jubileumi gálaünnepségén.

A nemzetgazdasági miniszter szerint hazánk versenyképességének javításához hatékonyabban kell felhasználni a meglévő munkaerőt és tőkét.

Kép letöltéseFotó: NGM

A magyar gazdasági élet valamennyi szereplője abban érdekelt, hogy továbbra is kiszámítható és a növekedést támogató környezetben folytathassa munkáját – hangsúlyozta a miniszter, aki egyben a JVSZ társelnöke. Varga Mihály  hozzátette: e törekvést a kormány a szabályozás alakításával, a forrásokhoz való hozzáférés biztosításával és a fejlesztési tervek kidolgozásával ösztönzi.

A magyar gazdaság átalakítása sikeres és eredményes volt, ezt az Európai Bizottság, az OECD és a nagy hitelminősítő intézetek közül kettő is megerősítette – emlékeztetett a tárcavezető. Hozzátette: a kormány változatlanul elkötelezett az államháztartás stabilitásának fenntartásában, valamint az államadósság folyamatos csökkentésében, hiszen hosszú távon csakis így biztosítható az ország versenyképessége, a gazdasági növekedés dinamikája. Ahhoz pedig, hogy felzárkózzunk az unió fejlettebb államaihoz, továbbra is lendületesnek kell lennie a növekedésnek – szögezte le.

Kép letöltéseFotó: NGM

Ennek érdekében a kormány folytatja a beruházásokat ösztönző és a növekedést támogató gazdaságpolitikáját, valamint kiemelt hangsúlyt helyez az innováció-vezérelt, az új technológiákat alkalmazó ipari termelés további térnyerésének elősegítésére.

Varga Mihály szerint szemléletmódosításra van szükség: ma már elsősorban nem az a cél, hogy minden területen vonzzuk ide a beruházásokat, mert ehhez nem minden ágazatban van meg a megfelelő kapacitás. A közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatás küszöbén pedig előtérbe kerül a megfelelő szakképzettséggel bíró munkavállalók jelenlétének, illetve a gazdaság igényeinek megfelelő szakképzési rendszer működésének biztosítása is.

A JVSZ Magyarországon bejegyzett külföldi részvételű társaságok – részben vagy egészében külföldi tulajdonban lévő vállalatok – érdekképviseletére, működésük és a gazdasági életbe való beilleszkedésük elősegítésére alakult 1986-ban.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)