Erős gazdaság nem építhető erős nemzeti vállalatok nélkül – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Coop üzletlánc alapításának húszéves évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a Művészetek Palotájában.
A tárcavezető szerint az európai összehasonlításban is jól teljesítő hazai kiskereskedelmet jelentős mértékben segítette a kormány a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésével és a szabályozási környezet kedvezőbbé tételével.
A szakminiszter ünnepi beszédében kijelentette: a magyar tulajdonban álló Coop üzletlánc az elmúlt két évtizedben sikeresen vette fel a versenyt a nagy nemzetközi láncokkal, válaszolt a folyamatosan jelentkező kihívásokra, és kiemelten figyelt a munkahelyek megtartására, majd bővítésére.
Ez magyar siker, közös siker. Mint mondta: a magyar gazdaságnak nagy szüksége van az ilyen elvek mentén működő kereskedelmi vállalatokra. Az 1600 településen működő 100 százalékig magyar tulajdonú bolthálózat több mint 30 000 munkavállalót foglalkoztat, és több mint 80 százalékban hazai gyártású termékek forgalmazását végzi – emelte ki a szakminiszter, majd hozzátette: mindezzel 700 magyar kis- és középvállalkozásnak biztosítja a megélhetést, és üzleti lehetőséget nyújt 3000 magyar beszállító partnerének is.
A Coop nélkül nincs magyar kereskedelem. A Coop üzletlánc a hazai termelőket, a magyar vidéket, a mezőgazdasági termelést és munkahelyeket támogatja – szögezte le Varga Mihály.
A tárcavezető az elmúlt éveket Magyarország szempontjából is fontos időszaknak nevezte. A fegyelmezetten gazdálkodásnak köszönhetően 2010 óta nem vett fel új hitelt, sőt 2013 nyarán idő előtt visszafizette az IMF-adósságot is. Az eddigi makrogazdasági és fiskális folyamatok azt tükrözik, hogy a magyar reformok működnek. Ezt jelzi az is, hogy a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése uniós szinten is előkelő helyet foglal el, több tagállamot megelőzve, jelenleg 7. helyen áll – ismertette a legutóbbi adatokat a miniszter.
Varga Mihály megjegyezte: az online kasszák és az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) elsősorban a kereskedőket védi. A kormány a feketegazdaság visszaszorítását segítő további lépésekre készül, így az elektronikus számlarendszer elindítására, valamint az online pénztárgépek bevezetésére a szolgáltatóknál, egyebek mellett a gépjármű szervizeknél, taxiknál, tisztítóknál, pénzváltóknál.
Tavaly az uniós adatok alapján több mint háromszázmilliárd forinttal emelkedett a forgalmi adó címén befolyt összeg, és ennek a növekménynek legalább a fele, 180-190 milliárd forint az online gépek használatából, a feketegazdaság visszaszorításából eredt – tette hozzá a miniszter.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)