A kormány célja a hazai bankrendszer megerősítése és stabilitásának fenntartása – fogalmazott Varga Mihály a Gránit Bank év végi rendezvényén.

A tárcavezető szerint a vállalati hitelezés fellendülése várható jövőre, hiszen – az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött megállapodásnak megfelelően – a bankadó a felére csökken 2016. január 1-jétől.

Varga Mihály az idei esztendőt értékelve elmondta: a bankszektorral közös eredménynek tartja, hogy 2016-ra a lakossági devizahitelek gyakorlatilag megszűntek. A folyamat sikeresen lezárult, a háztartások már nincsenek kitéve az árfolyamkockázatnak – tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

Kijelentette: a kiemelkedően kedvező és minden jel szerint fenntartható gazdasági mutatók jelzik, hogy az elmúlt évben folytatott makrogazdasági és pénzügypolitika eredményes volt. A megerősödött gazdasági helyzet és pénzügyi stabilitásnak köszönhetően javult a vállalatok, vállalkozások és a háztartások jövedelemi pozíciója. A magyar gazdaság szempontjából kiemelten fontos, hogy a bankszektorban megfelelő súlyban szerepet kapjanak a hazai tulajdonú hitelintézetek – mutatott rá Varga Mihály. Mint fogalmazott: a hazai és külföldi tulajdonú bankok jelenlétükkel növelve a diverzifikációt, jól kiegészítik egymást.

A szakminiszter leszögezte: a bankrendszer működése az idén napvilágra került szabálytalanságok ellenére is stabil, hiszen a magyarországi pénzintézetek összességében közel 30 ezer milliárd forint tőkét kezelnek. Sem az intézményi, sem a lakossági betéteseknek nem volt okuk aggodalomra, a rendszer képes volt a hibákat korrigálni – fogalmazott.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A jövő gazdasági feladatairól szólva Varga Mihály elmondta: a növekedés lendületének fenntartása érdekében a kormány felgyorsítja az uniós támogatások igénybevételét, ösztönzi a beruházásokat, a lakásépítéseket, és nem utolsó sorban előrelépést kíván elérni a bankok hitelezési aktivitásának növelésében.

Mint fogalmazott: annak ellenére, hogy a bankok hitelezési képessége megfelelő, likviditási és tőkehelyzetük kellően erős, a vállalati hitelezés mértéke elmarad a kívánatostól. A hosszabb távon fenntartható 3 százalék közüli gazdasági növekedéshez ugyanis 6-7 százalékos, elsősorban a fejlesztéseket támogató hitelbővülés szükséges.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

Varga Mihály a rendezvényen gratulált Hegedűs Évának, a Gránit Bank alelnök-vezérigazgatójának, aki nemrég vette át „Az év bankára 2015" szakmai elismerést. A száz százalékban magyar tulajdonú pénzintézet mérlegfőösszegét 2010-es indulása óta hússzorosára növelte, és a negyedik üzleti évtől nyereséget termel. A Gránit Banknak 2013 júniusa óta kisebbségi tulajdonosa a magyar állam.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)