Közös kormányzati erőfeszítésék eredménye, hogy a magyar-kínai, azon belül pedig a magyar-hongkongi kapcsolatok jelentős bővülést mutatnak az elmúlt időszakban – közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Jasper Tsang Yok-singgel, a Hongkong Különleges Közigazgatási Terület Törvényhozási Tanácsának elnökével folytatott megbeszélését követően.

A magyar külpolitika az elmúlt években kiemelt figyelmet szentelt az ázsiai régiónak – jelentette ki Varga Mihály, aki hivatalában fogadta a hongkongi parlament elnökét. Jasper Tsang Yok-sing megerősítette a berlini Hongkongi Gazdasági és Kereskedelmi Iroda adatait, miszerint a közép- és kelet-európai térségben Magyarország Hongkong legjelentősebb kereskedelmi partnere.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A szakminiszter a tanácskozáson elmondta: egyre több magyar vállalat érdeklődik a hongkongi üzleti lehetőségek iránt, és a magyar kormány bízik benne, hogy a kedvező magyarországi makrogazdasági környezet – az Európai Unión belül magasnak számító GDP-növekedés, az alacsony infláció, a megbízható és kiegyensúlyozott kormányzás – hasonló érdeklődést vált ki a hongkongi cégekből is. Varga Mihály leszögezte: a magyar vállalatok szívesen vállalnának szerepet a hongkongi kormányzati programokban, infrastrukturális projektekben a vízgazdálkodás, a szennyvíztisztítás, a hulladékgazdálkodás és a környezetvédelem területén.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A magyar-hongkongi ipari kapcsolatok bővülésére elsősorban az elektromobilitás, a specializált gépgyártás, az élelmiszeripar és digitális környezet fejlesztésében látunk lehetőséget – értékelte a megbeszélést Varga Mihály hozzátéve: a magyar és a kínai kormány elkötelezett egy hagyományos kínaiorvoslás-központ és ehhez kapcsolódó kutatás-fejlesztés-innovációs bázis létrehozásában Budapesten. Hazánk régiós szerepét erősítheti, hogy 16 közép-kelet-európai ország és Kína egészségügyi minisztereinek csúcstalálkozójára Magyarországon kerül sor 2017-ben.

A Jasper Tsang Yok-singgel folytatott megbeszélésen a felek egyetértettek abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok átfogó fejlődését, valamint az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés megvalósulását nagyban elősegítené, ha Budapestet és Hongkongot közvetlen légijárat kötné össze. A Cathay Pacific légitársaság 2017-es új desztinációi között szerepelhet a magyar főváros – hangzott el a tárgyaláson.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)