Az európai és ázsiai gazdasági tendenciákról, valamint a kínai „Egy övezet, egy út” kezdeményezésben rejlő lehetőségek kiaknázásáról egyeztetett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter John Tsang Chunnal, a hongkongi pénzügyi tárca irányítójával.

Varga Mihály hivatalában fogadta a Hongkongi Különleges Közigazgatási Terület pénzügyeiért felelős miniszterét. A találkozót értékelve a tárcavezető elmondta: a magyar külpolitika az elmúlt években kiemelt figyelmet szentelt az ázsiai régiónak, különös tekintettel a Kínával meglévő kapcsolataink minden területre kiterjedő fejlesztésének.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

Az elmúlt évtizedek során Hongkong a nemzetközi pénzügyi világ megkerülhetetlen tényezőjévé vált. A felek egyetértettek abban, hogy a kapcsolatok szorosabbra fűzésében kiemelt szerepet játszik a magyar kormány által 2013-ban újra megnyitott hongkongi magyar főkonzulátus. Varga Mihály a találkozón utalt rá, hogy egyre több magyar vállalat érdeklődik a hongkongi üzleti lehetőségek iránt. A miniszter annak a reményének is hangot adott, hogy a kedvező hazai makrogazdasági környezet – az EU-n belül magasnak számító GDP-növekedés, az alacsony infláció, a megbízható, kiegyensúlyozott kormányzás – hasonló érdeklődést vált ki a hongkongi cégekből is. Magyarország kedvező befektetési lehetőségeket kínál infrastruktúrája, képzett munkaereje, kedvező földrajzi fekvése és erősödő pénzügyi szerepe miatt.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A megbeszélésen a hongkongi fél hazánkkal fenntartott, európai összehasonlításban egyedülálló kapcsolatrendszerére utalva üdvözölte, hogy kínai vállalatok részére hazánk teljes infrastruktúrát épített ki, amely magába foglalja a Peking Budapest közötti közvetlen légijárat beindítását, valamint a Bank of China budapesti fiókjainak felállítását, nagykereskedelmi központok létesítését, illetve a magyar-kínai kéttannyelvű iskola létrehozását.

A tárgyalás központi témája volt hazánknak az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bankhoz 2015 májusában benyújtott csatlakozási kérelme. A pénzintézeti tagságtól a nemzetközi pénzügyi és külgazdasági kapcsolatrendszerünk fejlesztését, valamint a magyar vállalatok ázsiai piacokon történő megjelenésének erősítését várjuk – emelte ki Varga Mihály.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)