A kiskereskedelem 2014-ben jelentősen bővült Magyarországon, folyamatosan nőtt az ágazat teljesítménye, így a magyar helyzet nem indokolta a Tesco lépését.
Hazánkban a kereskedelemben munkaerőhiány van, ami megkönnyítheti a vállalat által elbocsátott dolgozók mielőbbi elhelyezkedését. A szektorban a foglalkoztatási szolgálat szerint 2300 betöltetlen álláshely van – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Varga Mihály.
A Tesconak európai szinten is problémái vannak, nemcsak hazánkban, így érthetetlen, hogy miért a kormány intézkedései miatt kényszerül üzletek bezárására és elbocsátásokra. Varga Mihály szerint kínos az, amikor ennek a felelősét nem a cég gazdálkodásában, hanem másokban kívánják megtalálni. Sáling József a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének vezetője korábbi nyilatkozatában megerősítette, hogy „a kereskedelemben így is égető munkaerőhiány van”.
A szektorban magas a fluktuáció, akár 30-40 százalékos és továbbra is sok a betöltetlen álláshely. A KSH adatai szerint is az üres álláshelyek száma növekszik a kereskedelemben, míg 2010-ben átlagosan 1.485, addig 2014. I-III. negyedévben már 2.307 álláshely maradt betöltetlenül.
A leépítés a Tesco munkavállalóinak nem egészen 3 százalékát érinti, ami nagyrészt kisebb üzleteinek megszüntetéséből adódik, olyan településeken, ahol a globális cégnek több egysége is van. Ez megkönnyítheti az érintettek újbóli elhelyezkedését akár az adott településen belül is. Az üzletek pedig jórészt bérlemények, ami ugyancsak segítheti a munkájukat elvesztő emberek gyorsabb elhelyezkedést, hiszen az ingatlanok tulajdonosának elemi érdeke a telephely mielőbbi hasznosítása.
A 2015. évre előrejelzett 2,5%-os gazdasági növekedés legfontosabb hajtóereje a lakossági fogyasztás bővülése lehet hazánkban, ami a vásárlások további dinamikus emelkedését is előrevetíti. Ehhez pedig növekvő kereskedelmi foglalkoztatás társulhat az elkövetkezendő időszakban.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)