Magyarország és Luxemburg újratárgyalta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló, a rendszerváltás idején, 1990-ben kötött egyezményt. Az új megállapodás a legfrissebb nemzetközi normákhoz és a legújabb adópolitikai kihívásokhoz igazodik.

A kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást – a 2011 óta tartó tárgyalássorozat lezárását követően – március 10-én az Európai Unió tagállamai pénzügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásán írta alá Varga Mihály és luxemburgi kollégája, Pierre Gramegna.

Kép letöltéseVarga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Pierre Gramegna luxemburgi pénzügyminiszter a kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú egyezményt ír alá az Európai Unió gazdasági és pénzügyminiszteri tanácsának, az Ecofinnek a brüsszeli ülésén 2015. március 10-én. Fotó: MTI/Európai Tanács/Mario Salerno

A 2016-tól alkalmazható magyar-luxemburgi egyezmény kettős célt szolgál: egyrészt kizárja a magánszemélyek, illetve a vállalkozások jövedelmének kettős adóztatását, másrészt az adóelkerülés garanciáit is lefekteti. A jövedelmüket eltitkoló adóelkerülőkkel szembeni eredményes NAV-fellépést több, az új egyezményben lefektetett szabály is biztosítja. Lehetőséget teremt például az adóhatóságok közötti a teljes körű, a banki adatokra is kiterjedő információcserére. A NAV adott esetben költségvetési bevétellé is alakíthatja a megszerzett információt abban az esetben, ha egy vagyonosodási vizsgálat alkalmával kiderül: hogy a Magyarországon adózni köteles magánszemély luxemburgi bankszámláján rejtegeti bevételeit.

Az elmúlt években hazánk több országgal – az Egyesült Államokkal, Németországgal, Nagy-Britanniával és Dániával – új alapokra helyezte az adópolitikai kapcsolatokat.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)