Magyarország alapvető célja, hogy minél szorosabb kapcsolat maradjon az Egyesült Királyság és az Európai Unió között a Brexit után - hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki a Parlamentben fogadta Michel Barnier-t, az Európai Bizottság főtárgyalóját.

Varga Mihály aláhúzta: a brit választók akaratát tiszteletben kell tartani. A kilépési tárgyalások során Magyarország célja, hogy minden fél számára elfogadható, a jogok és kötelezettségek kölcsönös kiegyensúlyozottságán alapuló megállapodás szülessen - tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: NGM

A nemzetgazdasági miniszter elmondta azt is, hogy gazdasági szempontból Magyarország kifejezetten abban érdekelt, hogy az Egyesült Királyság a kilépést követően a lehető legtöbbet megőrizze a közös piac nyújtotta nyitottságból, tekintettel a szoros magyar-brit gazdasági kapcsolatokra. Kiemelten fontos az is, hogy a Nagy-Britanniában élő magyarok jogai ne sérüljenek a brit EU-tagság megszűnésével, illetve az áruk és szolgáltatások szabad áramlása, vagy egy közös piachoz közeli állapot továbbra is fennmaradjon.

A miniszter a találkozón megerősítette: a kilépési tárgyalások során a stratégiai, politikai iránymutatásokat az Európai Tanácsnak kell megalkotnia, ugyanakkor számítunk a Bizottság szakértelmére és közreműködésére, a tagállamok és az EU érdekeinek egységes képviseletére.

Kép letöltéseFotó: NGM

A tárgyaláson szó volt a jelenleg londoni székhellyel működő Európai Gyógyszerügynökség és az Európai Bankhatóság új székhelyéről is. Varga Mihály emlékeztetett, hogy a 2004 óta csatlakozott tagállamok közül Magyarország elsőként hozott formális döntést arról, hogy befogadná az uniós intézményeket. A miniszter hozzátette: az Európai Tanács korábbi döntései értelmében az új uniós hivatalok és ügynökségek elhelyezése során előnyben kell részesíteni a 2004 után csatlakozott tagállamokat, valamint azokat, ahol ilyen szervek még nem kaptak helyet.

Kép letöltéseFotó: NGM

A Brexit magyar gazdaságra vonatkozó gazdasági hatásait ismertetve Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a külkereskedelem várható nehézségei mellett lehetőségeket is jelent a kilépés. Az Egyesült Királyság helyett az Európai Uniót választó cégek, befektetők figyelmét szeretnénk felhívni Magyarországra. Potenciális lehetőséget jelenthet a globális cégközpontok és a szolgáltató központok - eredetileg az Egyesült Királyságba tervezett - működő-tőke befektetéseinek Magyarországra terelése - mondta Varga Mihály.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)